İşkence Kadınlara Yöneldi: Göğüs Uçlarına İğne Batırarak Acı Çektirdiler [Yazı Dizisi-9]

Gülen Cemaati’ne yönelik kitlesel arındırma çerçevesinde gözaltı merkezleri ve cezaevlerinde yaşanan işkence olaylarından kadınlar da ciddi biçimde etkileniyor. İşkenceler, toplumun diğer kesimlerini de kapsayacak biçimde yaygınlaşmış durumda. Bandırma ve Silivri 9 Nolu Cezaevi’nden gelen haberler, kadınlara yönelik işkencelerin detaylarını içeriyor. Silivri’de gardiyanların hücrede kadın şüpheliye dikiş iğneleri batırılarak acı çektirdiği ortaya çıktı.

Bandırma Cezaevi’nde pencerelerin camlarının sökülüp tutukluların soğukla dirençleri kırılmaya çalışılırken, hasta olanlara da revir hizmeti verilmediği belirtiliyor. Cezaevinde darp edilen kadınların, durumu avukatlarına anlatamamaları için de kanuna aykırı uygulamalara başlandığı öğrenildi.

Tutuklu ve avukat görüşmesine başka kimsenin girmesi yasak olmasına rağmen avukat odalarına gardiyanların girdiği belirtiliyor. Avukatların ellerindeki belgeler ve kağıtların gardiyanlar tarafından alınıp kameraya gösterildiği, savunma gizliliğinin tamamen yok edildiği belirtiliyor. Gardiyanlar tüm görüşmeyi dinlerken, tutukluların gördükleri işkenceler konusunda konuşmaları baskıyla engelleniyor.

GÖĞÜS UÇLARINA İĞNE BATIRDILAR

Silivri’deki 9 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda da kadınlara yönelik ağır işkenceler yaşanıyor. Halkın Hukuk Bürosu, 10 Ekim’de Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinden Silivri’deki 9 No’lu Kapalı Kadın Hapishanesine sürgün edilen müvekkillerinin, kadınlık onuru da aşağılanarak işkenceye tabi tutulduklarını açıkladı.

Hukuk bürosundan yapılan açıklamada, müvekkilleri S.A.’nın, slogan attığı ve havalandırmadan kendi rızasıyla içeri girmek istemediği için işkenceye maruz kaldığı belirtilerek, şunlar anlatıldı: “Kafası duvarlara vurulmuş, bu esnada müvekkilimizin burnundan kan gelmiş, yine müvekkilimizin göğüs uçlarından sıvı akıncaya kadar sıkılarak hem işkence yapılmış hem de kadınlık onuru aşağılanarak taciz edilmiştir. Yine müvekkillerimize hücre içinde bulunan dikiş iğneleri batırılarak acı çektirilmiştir. Müvekkillerimizin anlatımına göre bu işkenceyi yapan gardiyan o kadar ileri gitmiştir ki diğer kadın gardiyanların uyarısıyla durdurulmuştur. Müvekkillerimiz halen bu işkencenin fiziki ve psikolojik etkisini taşımaktadır.”

‘DARP EDİLEREK BİLEĞİ KIRILDI’

K.S. adlı müvekkillerinin de aynı hapishanede işkenceye uğradığı iddia edilen açıklamada, “Kolları arkaya doğru ters çevrilerek kelepçelenmiş, bu haldeyken kolları bükülmeye, daha fazla acı çektirilmeye çalışılmış, sonra aniden yere atılarak, büyük ihtimalle bileğinin kırılmasına yol açılmıştır. İhtimal diyoruz çünkü üzerinden iki gün geçmesine rağmen, şişen sağ kolunda tam olarak ne olduğunun tespiti yaptırılmamıştır. Müvekkil hayat deneyimiyle bileğinde kırık olduğunu düşünmektedir” denildi.

İddiaya göre müdürün yanıtı: ‘Gardiyanlarımız erkek, sorumlu olmayız’

Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nin erkek tutuklu ve hükümlülerin tutulması esasına göre düzenlenmiş olduğu belirtilen açıklamada, kadın mahkumların burada olanaksızlıklar içinde tutulduğu ve erkek gardiyanların tehdidi altında olduğu ileri sürüldü. Hukuk bürosunun avukatları, bu olaylara ilişkin görüştükleri hapishane müdüründen, “Söyleyin direnmesinler. Burası erkek hapishanesi, gardiyanlarımız da erkek. Olacaklardan biz sorumlu olmayız” yanıtı aldıklarını iddia etti.

Yetkililerin işkence vakalarını reddeden açıklamalarının doğru olmadığı iddia edilen hukuk bürosunun açıklamasında, olayların tanıklarla ve Adli Tıp raporlarıyla sabit olduğunu belirtti. İşkencelere son verilmesi istenen açıklamada, işkencenin insanlık suçu olduğu ve zamanaşımına uğramadığı hatırlatıldı.

Kaynak | http://www.tr724.com/gozaltinda-zorla-alkol-icirip-yuzunu-dogradilar-yazi-dizisi-8/