Yarbay Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetti..

Darbe girişiminde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak sevk edildiği Silivri Cezaevi’nde intihar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanan Yarbay İsmail Çakmak’ın cenazesi, memleketi Rize’nin İyidere ilçesinde ikindi vakti toprağa verileceği duyurulmasına rağmen, ezan beklenmeden sessizce defnedildi.

Tepkiler olabileceğini düşünen ailesinin kararıyla ezan beklenmeden cenazesi defnedilen Çakmak’ın polis ifadesinde “Kesinlikle ihtilal gibi bir olaydan haberim yoktu. Niyetlerini öğrenince geri döndük” dediği ortaya çıktı.

Yakınları, Yarbay İsmail Çakmak’ın gözaltına alındığı gece polise verdiği ifadenin tutanaklarını basınla paylaştı.

ismail cakmak ifade

23’üncü Motorlu Piyade Alayı’nda tabur komutanı olarak görev yapan Yarbay İsmail Çakmak, 15 Temmuz gecesi Alay Komutanı Albay Ömer Faruk Köse’nin emri ile, “Toplumsal olay var” denilerek birliği ile Kartal Köprüsü’ne gönderildiğini anlattı.

İfadede, darbe girişimini bu esnada öğrendiğini anlatan Çakmak’ın “Emre itaat etmeyeceğim” sözleri yer aldı.

Çakmak’ın ifadesinin tamamı şöyle: “Kartal Köprüsü’ne geldiğimizde vatandaş birikmesi yoktu. Gelen vatandaşlara da ‘Olay ihbarı var’ dedik. Sonrasında alay komutanı yanında dört yüzbaşı ve bir binbaşı ile geldi. Bana, ‘İhtilal oluyor arkadaşlar. Seni bilgilendirecekler. Talimatlara uyalım’ emri verdi. Ben de alay komutanına, ‘Ben bu işte yokum. Böyle bir emri kabul etmiyorum. Bu işe girişmem’ diyerek birliklerime ‘Geri dön emri’ verdim. Ancak yol kesilmesinden dolayı kışlaya intikal edemeyen birliğimin bir kısmı Maltepe askeri lojmanlarına, bir kısmı da Tuzla’ya gitti. Ben sivil bir araçla kışlaya döndüm. Biz Kartal Köprüsü’ne giderken silahlarımızla değil kalkan ve coplarımızla gittik. Kesinlikle ihtilal gibi bir olaydan haberim yoktu. İhtilal lafını ilk defa alay komutanı Kartal Köprüsü’nde bana ve vatandaşlara söyledi. Alay komutanına ‘Emre itaat etmeyeceğim’ dedim. Sonrasında kendi yanındaki subayları ve vatandaşlar da beni destekleyince alay komutanı oradan ayrıldı. Suçlamaları asla kabul etmiyorum. ‘Olay var, müdahale edin’ dediler. Niyetlerini öğrenince geri döndük. Serbest bırakılmak istiyorum.”