Yarbay karargahta hayatını kaybetti

15 Temmuz gecesini Genelkurmay Karargâhı’nda Genelkurmay Hizmet Tabur Komutanı Yarbay Hasan Yücel 20 Temmuz 2016 tarihinde, Karargâh’taki odasında yaşamına son verdi.

Edinilen bilgiye göre; 15 Temmuz gecesinden itibaren sürekli, “Yapamadık, darbeci hainlere engel olamadık” türünden üzüntü ve pişmanlık ifadeleri kullanan Hasan Yücel’in derin bir bunalıma girdiğini ve iki arkadaşının gözleri önünde beylik tabancasını kalbine dayayrak itihar etti.

Olayı Vatan gazetesi yazarı ve Ankara Temsicisi Murat Çelik köşesine taşıdı. Çelik’in köşe yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

(…)

Yarbay Hasan Yücel’in geçen Çarşamba Sabahı, Genelkurmay Karargâhı’nda intihar ettiği haberi ise şu ana kadar duyulmamıştı.

O gece y aşananların bir bölümünü Genelkurmay Görüntü İzleme Merkezi’nden takip eden Yarbay Yücel’in, mesaiye döndüğü Pazartesi (18 Temmuz) günü itibariyle olan bitenin etkisinden bir türlü kurtulamadığı belirtiliyor.

Sürekli, “Yapamadık, darbeci hainlere engel olamadık” türünden üzüntü ve pişmanlık ifadeleri kullanan Hasan Yücel’in derin bir bunalıma girdiği söyleniyor.

Ve 20 Temmuz Çarşamba sabah 10.30 civarında, odasında, yanında iki arkadaşının bulunduğu sırada beylik tabancasını kalbine dayayıp tetiği çektiği…

Başında bulunduğu hizmet taburunun koruma görevi olmamasına yani herhangi bir sorumluluğu bulunmamasına rağmen, yaşananları bir türlü kabullenemeyen Yarbay Hasan Yücel işte böyle, sessiz sedasız veda etti bu dünyaya.

(…)

20 Temmuz’da, darbe girişiminden beş gün sonra, Ankara’daki askeri karargahtaki bir tabur komutanı Yarbay Hasan Yücel’in kendisini odasında vurduğu söylendi. Yetkililer darbe girişimi sonrasında depresyonla mücadele ettiğini açıkladı. Ancak ailesi resmi açıklamaya itiraz ediyor.