Türkiye’nin içine sürüklendiği hukuksuzluklar sarmalında Afyonkarahisar’da yapılan zulümler bir bir ortaya çıkıyor. Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde çoluk çocuk, yaşlı-genç, kadın-erkek, hasta-engelli demeden yüzlerce saygın insan mağdur edildi.  Hukuksuz dosyalarla onlarca aileyi mazlum ederek terfi etmeye çalışanlar ise gözlerden kaçmadı.

15 Temmuzu lütuf bilen bu görevlilerin haksız işlemleriyle zulümde sınır tanımadıkları belirtildi.

27 Kadına Gözaltı

Yüzlerce fakir öğrencinin ücretsiz eğitim görmesine vesile olan kadınlar derneğinin üyeleri haksız biçimde gözaltılana alındı. Usulsüz bir şekilde geçtiğimiz yılın Mayıs ayında söz konusu dernek kapatıldı. Eski ve yeni üyeleri tutuklandı. Aralarında 72 yaşındaki birisinin de olduğu 27 kadına kötü muameleler yapıldığı ifade edildi. İmkanı olmayan öğrencilere ücretsiz yardım edip eğitim sunmak suç gibi gösterilmeye çalışıldı.

 Eğitim Şirketlerinin Yöneticileri Tutuklandı

Yıllardır Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde kaliteli eğitim ve barınma imkanı sunan, devletin verdiği yasal izinlerle devletin denetimi altında faaliyet gösteren dershane ve öğrenci yurtları kapatıldı. Bu yerlerin kurucuları, yöneticileri hukuki mesnedi olmayan iddialarla tutuklandı.

Öğretmenler Cezaevine Gönderildi

Fedakarca çalışmaları ve verdikleri başarılı eğitimlerle ilçenin yüzakı olan, her kesimden insanın saygı duyduğu masum öğretmenler haksız şekilde cezaevlerine yollandı.

Saygın Esnaflar Mağdur Edildi

Dürüstlükleri ve çalışma ahlaklarıyla tanınan ve Çay ilçesinde saygın bir şekilde iş hayatlarına devam eden esnaflar nezarethanelere alındı. Neyle suçlandıklarını dahi bilmeyen, haklarında herhangi bir delil ortaya konulamayan itibarlı insanlar tutuklandı ve aileleri mağdur edildi.

Dosyalar Dolaştırılıyor, İddianameler Hazırlanmıyor

Aralarında annelerin ve hastaların da olduğu onlarca insan aylardır tutuklu olduğu halde savcılar iddianame hazırlamadı. Aileleriyle birlikte uzun süredir mağdur edilen tutuklulara ve yakınlarına,  savcının “yetki bende değil Afyon merkezde dosyaları oraya yolladım” dediği öne sürüldü. Afyonkarahisar savcılığı ise “Çay ilçe savcılığı hazırlayacak” diyerek dosyaları geri yolladığı, dosyaların nerede olduğuyla ilgili dahi bilgi verilmediği belirtildi. Onlarca insan 7 aydan uzun bir süredir tutuklu olduğu halde “dosyada gizlilik kararı var” denilerek hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Savcılıkların iddianameleri hazırlamamakta ısrar ettiği ve ilçe halkının “daha çok kişiyi tutuklarım” denilerek korkutulduğu ifade edildi.

Bir taraftan da “yetki bende değil” diye dosyaları oradan oraya dolaştıran savcıların, asli işlerini yapmak yerine hukuki dayanağı olmayan tehditlerle ilçe halkını sindirme çabalarına ise anlam verilemedi.

Aylardır çoluk çocuk, hasta yaşlı halleriyle zulmedilen yüzlerce mağdur  adalet arayışlarını sürdürüyor.