15 Temmuz sonrası polis tarafından hukuksuz bir şekilde yapılan ve toplumun büyük bir kesimini hedef alan operasyonlar kesintisiz olarak devam etmektedir. Zaten yoğun çalışma temposu bulunan polislerin görevlerine her gün yapılan bu operasyonlar da eklenince aile ve özel hayatlarının neredeyse bittiği belirtilmektedir. Yapılan operasyonlarda özellikle kadın ve çocukların yaşadıkları mağduriyetleri gören bazı insaf sahibi polislerin,meslektaşlarına yapılanlardan psikolojik olarak etkilendikleri görülmektedir.

Polisin İstifası Kabul Edilmiyor

Bu mağdur polislerden birisi de 1,5 yıllık polis memuru olan Trabzon İlinde göreve başlayan A.K’dır. Mesleğe başlamasıyla birlikte uzun ve yorucu görevlerle karşılaşan A.K’nın üzerine yoğun baskılarda eklenince kendisinde psikolojik rahatsızlıklar görülmeye başladı.
Akıl sağlığı mesleğe girmeden önce normal olan polis memurunun mesleğe girdikten sonra ağır psikolojik travmalar geçirdiği belirtildi. Verilen görevleri de yerine getirmekte zorlanan A.K’nın istifa dilekçesi verdiği öğrenildi. Ancak emniyet müdürlüğü tarafından dilekçesi kabul edilmeyerek  meslekte 1 yılını doldurması karşılığında istifasının kabul edileceği söylendi. Polis memurunun meslekte 1,5 yılını doldurduğu halde hala istifasının kabul edilmemesine anlam verilemiyor. Polislik mesleği gibi önemli bir meslekte psikolojik rahatsızlıkları bulunan birisinin hala istifasının kabul edilmeyişi ise akıllara soru işaretleri getirdi. En erken referandum sonrası meslekten ayrılabileceği belirtilen A.K’nın kaldığı evi boşalttığı için mağdur olduğu öğrenildi. İstifa ettiği takdirde 10 bin TL ödemesi gerektiği kendisine tebliğ edildi. Polis memuru A.K’nın bu parayı da ayarladığı  halde kurum yetkilileri tarafından referandum sonrasını beklemesi gerektiği söylendi. A.K çaresiz kendisine verilen süreyi doldurmayı beklemektedir.
A.K gibi birçok polis memurunun da bu yoğun iş temposuna ayak uyduramaması nedeniyle çok sıkıntılı günler geçirdikleri belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde emniyette buna benzer istifa dilekçelerinin artabileceği bekleniyor.