OHAL ile başlayan hukuksuzluklar sürecinde en yoğun eziyetlerin yaşandığı yerlerin başında cezaevleri gelmektedir. Bu cezaevlerinden biri de Van Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüdür.

Tutuklular ağır cezaevi şartlarıyla mücadele etmeye çalışmaktadır.  Açık görüş için gelen tutuklu yakınlarına yapılanlar ise aileleri canından bezdirdi.

Cezaevleri Zulümhaneye Dönüştü

Cezaevi dışında tutuklu yakınlarının görüşlerde saatlerce bekletildikleri, arama bahanesiyle kötü uygulamalara maruz bırakıldıkları iddialar arasında yerini aldı. Ayrıca  tutukluların herhangi bir gerekçe gösterilmeden yasalara aykırı yöntemlerle ailelerinin yaşadığı illerden yüzlerce kilometre uzaktaki illerin cezaevlerine nakledildi. Yaşananlar ailelerin kapalı ve açık görüşlere gelmeleri engellenmek mi isteniyor sorusunu akıllara getirdi.

14.30 Görüşü Akşam Saatlerinde Yaptırıldı

Van cezaevine görüş için kilometrelerce uzaktan gelen ailelere çeşitli bahanelerle zorluklar çıkarıldığı öğrenildi. Bir tutuklu yakını 14.30’ta ki görüş için saatler önce Van’a geldiklerini fakat kendilerine güvenlik gerekçesiyle 17.00’den sonra görüş yapabileceklerinin söylendiğini belirtti.

Zaten OHAL sürecinde kanunsuz bir şekilde açık görüş hakları 2 ayda bir kullandırılan mağdur aileleri, haftalar öncesinden günü ve saati belli olan görüşün son dakikada ertelenmesine tepki gösterdi.

Birçok aile il dışından geldiklerini, Van’da konaklama masrafını karşılamakta zorlanacakları için görüşün ardından otobüs ya da uçakla yaşadıkları yerlere dönmeleri gerektiğini ifade etti. Biletlerini görüş saatine göre ayarlayan tutuklu yakınlarının görüşlerin geç yaptırılmasından dolayı mağdur edildiği öğrenildi. Birçok vatandaş otobüslerini, uçaklarını kaçırdı ve Van’da kalmak zorunda bırakıldı.

Cezaevi yetkililerin görüş saatini ertelemesinden dolayı tutuklular, uzun zamandır hasret kaldıkları aileleriyle normal süreden daha az süre görüşebildi.

Engellemeler nedeniyle 14.30’ta ki açık görüşü için gelen bir annenin saat 20.00 civarında kalkacak olan uçağına yetişemediği, hasta bebeğiyle birlikte mağdur edildiği ifade edildi.

Van Cezaevi Skandallarla Adını Duyurmaya Devam Ediyor

Van cezaevi yönetiminin tutuklulara, ailelere, avukatlara yapılan hukuk dışı muameleleriyle sık sık TBMM ve insan hakları kuruluşlarının gündemine geldi. Daha önce Ocak ayında cezaevi 2.

müdürünün beraberindeki gardiyan ekibiyle bir koğuşu bastığı, tutukluları dövdürerek işkence ettiği ve 1980’li yıllarda Diyarbakır cezaevinde işkenceleriyle nam yapmış eski cezaevi müdürü Esat Oktay’ı kast ederek “buranın Esat Oktay’ı benim” dediği basında yer almıştı. Ayrıca dondurucu soğukların yaşandığı Van cezaevinde kaloriferlerin yeterince yakılmadığı ve tutukluların neredeyse eksi 46 dereceye varan soğukta battaniyelerle ısınmaya çalıştıkları iddia edilmişti.