Ülkemizde devam eden hukuksuz operasyonlarda birçok masum insan tutuklandı. Yapılan bu uygulamalar ile binlerce ailenin bütünlüğü bozuldu. Keyfi tutuklamalar sonrasında küçük yaştaki çocuklar hem annesiz hem de babasız kalmak zorunda bırakıldı.

Karı-Koca Farklı Cezaevlerinde Tutuklu

Uşak İlinde de bu hukuksuz operasyonlar sonrasında 20 karı-koca tutuklu olarak cezaevlerinde konuldu. Anne ve babaları cezaevlerinde tutuklu olan çocuklar ise akrabalarının yanlarında hayatlarını sürdürüyor. Birçok tutuklu karı-kocanın farklı illerdeki cezaevinde bulunmaları nedeniyle çocuklarını aynı anda göremedikleri bildirildi. Açık görüş günlerinin bazen aynı güne denk geldiği ve çocukların anne ve babaları arasında tercih etmeleri zorunda bırakıldığı görüldü.

Çocuklarına Annelik Yapan Babayı da Tutukladılar

Bu ailelerden biri de eşi 6 aydır tutuklu olan İ.D. 3 çocuğuna hem analık hem de babalık yapan İ.D. çok zor günler geçiriyor. İ.D. tutuksuz yargılandığı halde yetkisi olmayan bir mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı çıkartılarak tutuklandığı görüldü. Tutuklanan İ.D.’nin çocuklarına şu an kayınvalidesi baktığı ve zor günler geçirdikleri bildirildi.

Bir soykırım halini alan ve insanları mağdur eden bu hukuksuz tutuklamaların daha ne kadar devam edeceği ise ayrı bir muamma. Haklarında yeterli bir delil olmamasına rağmen tutuklanan bu kişiler ile ilgili iddianamelerin de henüz hazırlanmadığı ifade edildi.