15 Temmuz sonrası ülkemizde hukuk sıfırlanarak yüzbinlerce liyakatli kamu görevlisi tasfiye edildi ve tutuklandı. Hukuk devleti ve adalet ortadan kalkınca ihbar ve iftira ile yüzbinlerce insanın hayatı karardı. İftiracılar kirli taktikleriyle belirli makamlara gelmek için görevinde başarılı olan kişilere yönelik her türlü hukuksuzluk ve kumpasın içerisinde yer aldılar. Bu iftira ve kumpas oyunları bu kez de Trabzon’da yüzünü gösterdi.

 Önce Amirlerini İftiralarla Tutuklattılar

Temmuz ayında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde iki komiser, “darbeci” oldukları şeklindeki uydurma ihbarlarla önce gözaltına aldırıldı. Savcı E.B.C. elinde herhangi bir delil olmadığı halde Trabzon başsavcısıyla görüştükten sonra komiserleri tutuklamaya sevk etti. Hakim Y.’nin dosyada hiçbirşey olmadığı halde “örgüt üyesi olduğunuza dair iddialar hakkında savunma yapınız” diyerek mesnetsiz gerekçelerle tutuklama kararı verdiği iddia edildi. İlerleyen zamanlarda hakimin de benzer iddialardan dolayı gözaltına alınıp serbest kaldığı öne sürüldü.

 Polis Memuru M.Y. Kumpası Tezgahladı

Aylardır tutuklu olan amirlerle ilgili uzun süredir iddianame hazırlanamadığı öğrenildi. İddianame yazacak deliller olmadığı için sıkıntılar yaşayan savcının imdadına muhbir polis memurları M.Y. ve E. K. yetişti. İddialara göre M. Y.’nin organizesindeki diğer polisler E.K., İ.T. ve İ.Y.  tutuklu olan amirleri hakkında asılsız ithamlarda bulunarak ifade verdi. Böylelikle savcının iddianame hazırlayabildiği ifade edildi.

 İddianameyi Hazırlattı, Karakol Amiri Oldu

Polis memuru M. Y. organize ettiği kumpasın ödülünü amir olmadığı halde karakol amirliği görevine getirilerek aldı. Daha önce vatandaşlarla özellikle karakola işi düşen kadınlarla uygunsuz ilişkiler yaşadığı için uyarılan polis memuru M. Y. amirlerini tutuklatıp onların koltuğuna oturmuş oldu.

 Vakfıkebir İlçe Halkını Bıktırdı

Polis memuru M.Y. ve E.K.’nın yönetimindeki karakola gelen birçok vatandaştan karakolun ihtiyaçları için kırtasiye, fotokopi masrafları vb. adlar altında paralar istendiği iddia edildi. Israrlı taleplerden bıkan vatandaşların “darbeden, terörden aldırılmakla” korkutulduğu öğrenildi. Bu tehditlerin M. Y. ve yakın ekibindeki kişiler tarafından yapıldığı iddia edildi.

 Şikayetler Yetkililere İletildi

İlçe halkından birçok kişi yaşadıklarını devletin yetkili birimlerine iletti. Ancak Trabzon Valiliği, İçişleri Bakanlığı ve adli makamlar iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

 Trabzon’da Bir Diğer Kumpas İddiası

Trabzon’da yaşandığı iddia edilen diğer bir kumpas iddiası ise şoke etti. Bazı polislerin ormanlara, metruk yerlere veya çöplere atılmış Hizmet Hareketiyle ilgili kitaplara sevmedikleri amirlerin ya da vatandaşların isimlerini yazarak onlar hakkında işlem yaptırmaya çalıştıkları öne sürüldü.

Hukuk Bitti İftira ve Kumpas Başladı

Daha önce işkence, eziyet ve baskılarla gündeme gelen Trabzon’da kumpas ve iftiracılığın da ayyuka çıktığı belirtildi. Masum insanlara iftira atan ve kirli oyunlarıyla kamu görevlilerine kumpas kuranların hukuk er ya da geç gerçek adalete hesap verecekleri hatırlatıldı.