Malatya cezaevinde ölüme terkedilen doktorun feryadı yürekleri dağlıyor. Sesini duyurmak,yapılan zulmün son bulmasını sağlamak için Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesine yazdığı dilekçeyi haberimize taşıdık. Umulur ki yetkililer bu yaşatılan zulme bir son verir,insan hakkı ihlalini biran önce sonlandırırlar.

MALATYA 2. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

20/10/2016 tarihinde göz altına alınarak;26/10/2016 tarihinde Malatya 1.Sulh Ceza Hakimliğince 2016/491 sorgu nolu tutuklama müzekkeresi ile “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt’üne Üye Olma” isnadı ile tutuklandım. Halen Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda C-3 Koğuşunda tutuklu olarak bulunmaktayım.

1984 yılından beri ALLERJİK ASTIM hastasıyım. Yaklaşık 20 yıldır PEPTİK ÜLSER, 6 yıldır HİPERTANSİYON, 6 yıldır ÇARPINTI, 4 yıldır KALPTE SOL DUVARDA KALINLAŞMA-KALPTE BÜYÜME, 8 yıldır OBSESSİF-KOMPULSİ BOZUKLUK, 8 yıldır PANİK-DEPRESİF BOZUKLUK hastasıyım.

Allerjik Astım hastalığımdan dolayı ANKARA HACETTEPE HASTANESİ de AŞI ve İMMÜNOTERAPİ aldım. Bu tedavi çoğu hasta kişide 2 yıl yeterli olmasına rağmen, şahsımdaki ALLERJİK ASTIM ın dirençli ve ağır olmasından dolayı tedavi sürecim 6 yıl devam etti.

Doktorluk mesleğini bile ALLERJİK ASTIM hastası olduğumdan seçtim. Hatta sağlıklı-sıkıntısız bir yaşam geçireyim diye bir sağlıkçı(EŞİM) ile evlendim.

1994 yılına kadar tedavimi HACETTEPE HASTANESİ’nde daha sonra ise aynı yıl ELAZIĞ FIRAT TIP FAKÜLTESİ ni kazanınca burada tedavime devam edip HACETTEPE HASTANESİ ne bağlı kalarak aşı tedavisini aldım.

2002 yılına kadar HACETTEPE HASTANESİ’nin kontrolü altında tedavi oldum. Daha sonra DOKTORLUK mesleğine atanmamla birlikte yine HACETTEPE HASTANESİ ile bağı koparmadan Malatya Devlet Hastanesi’nden tedavi için faydalandım. Sonrasında tedavimi-tetkiklerimi Malatya SEVGİ HASTANESİ’nde devam ettirdim. ANKARA HACETTEPE HASTANESİ, MALATYA DEVLET HASTANESİ, MALATYA SEVGİ HASTANESİ ve TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ tarafından verilmiş SAĞLIK KURULU RAPORLARIM bulunmaktadır.

Ankara Hacettepe Hastanesi tarafindan belirlenmis yaklaşık 50 allerjik etkene HASSASİYETİM bulunmaktadır.

Askerlik gibi kutsi bir görevi dahi sağlık sorunlarımdan dolayı Türkiye de sadece 2-3 yerde bulunan(HEYBELİADA SENATORYUM HASTANESİ) Göğüs Hastalıkları Hastanesinin olduğu DENİZ KUVVETLERİ HEYBELİADA DENİZ LİSESİ nde TABİP ASTEĞMEN olarak yaptım-tamamladım.

Yine ALERJİK ASTIM hastalığımdan dolayı hekim olarak atandığım ilk görev yerinden sağlık sorunlari nedeni ile aday memurluğumun onaylama süreci beklenmeden merkeze (Malatya Merkez Topsögüt Sağlık Ocağına ) tayinim yapıldı.Sivil yaşantımda yaşam koşullarımı hastalığım endeksli oluşturmaya çalışmış, hastalığımın-hastalıklarımın seyrini şiddetini minimal düzeyde tutarak çok sağlıklı yaşam sürdürüyordum.

Şu an bulunduğum ortam cezaevi koğuş koşullarının hastalıklarımı çok kötü etkilemesinden dolayı dışarıda bazen 2-3 günde bir kullandığım ilaçlarımı en az sekiz bazen 8   bazende 10 adete çıkardım. Dışarıdaki yaşamımda 2-3 günde bir ve bir doz şeklinde aldığım ilaçları şu an bazıları Ventolin İnhaler  6-8 defa 2-3 puf şeklinde bazılarının da günde 3-4 defa maksimum dozda alıyorum almak zorundayım. Bu kadar çok sık ve yüksek doz ilaç almama rağmen hergün hastalıklarımın seyri ve şiddeti artmaktadır. Zamanla yeni yeni hastalıklar eklenmektedir.

Vücutta yaygın MANTAR ENFEKSİYONU-TİENA VERSİKLOR saçlı deride ve vücutta alerjik reaksiyonlar durumunda kalp atışlarım bazen 130-140 a çıkmakta bazende 40-50’lere inmektedir. Psikolojik durumum ve sosyal uyumsuzluğum olabilecek en negatif eşikte. Günde özellikle geceleri 3-4 defa ATAKLAR-KRİZLER geçiriyorum uyuyamıyorum krizlerle uykuda  uyanıyorum. Uyandığımda yakın çevremde bulunan kişlerin yardım ve desteğiyle krizden kurtulmaya çalışıyorum. Eğer bir hekim olmasaydım bu durumun üstesinden nasıl gelirdim onu da siz yetkililere saygıyla aktarıyorum

Hemen her gün bazen günde 2 defa CEZAEVİ REVİR imkanlarında azami faydalanarak O2 ve NEBULİZE TEDAVİSİ alıyorum . Bunlara rağmen ASTIMIM, TANSİYONUM, KALP ATIŞLARIM, ÜLSERİM çok sıkıntılı düzeyde ve sürekli ilerlemektedir.

KULLANDIĞIM İLAÇLAR:

1-SYMBİCORT TURBUHALER

2-VENTOFER-COMBİ

3-ONCEAİR 10 mg

4- VENTOLİN İNHALER

5-PULCET 40mg

6-RENNİ

7-HİPERSAR 20mg

8- DELİX 2,5mg

9- KETORAL ŞAMPUAN

10-ZOLAX 200 mg

11- AUGMENTİN 1000mg

12-BİTERAL 250 mg

13- ZELAİN SPREY

Dünyaca ünlü Psikiyatris DR.DANIEL GOLEMAN, Türkiye’nin en yetkili Psikiyastrislerinden NEVZAT TARHAN, TÜRKİYE TORAKS DERNEĞİ Başkanlarından PROF.DR.TEVFİK ÖZLÜ, Türkiye’nin en yetkili Göğüs Hastalıkları Uzmanı PROF.DR.MÜNEVVER ÇOBANER ve birçok bilim adamının makale, yayın ve eserlerinden çok rahat hastalarıyla paylaştığı KAPALI ORTAM, TOZLU NEMLİ ORTAM, HAVASIZ ORTAM, STRES KAYGI sebepleri Astım gibi, Çarpıntı gibi, Panik-Depresif Bozukluk gibi, Mantar Enfeksiyonlarını dahi 2-3 kat artırmakta hatta bu hastalıkların sıfırdan 2-3 kat görülme sıklığını artırmaktadır.

Bulunduğum zaman dilimi ve yaşadığım koşullar onca ilaç kullanmama azami özen göstermeme rağmen hastalıklarımın seyri ve şiddeti ivedi olarak artmaktadır.

Geçirdiğim her kriz-atak(günde 2-3 bazen 4 defa)günde 2-3 defa hayatımı tehdit etmektedir. Bununlada kalmayıp BİYOPSİKOSOSYAL YAŞANTI mı olabilecek en düşük seviyelere indirmiş durumda olup.Başkalarına muhtaç, başkalarının desteği olmadan yaşayamayacağım bir hayata adım adım yaklaştırmaktadır.

Malatya Devlet Hastanesine 3-4 Turgut Özal Tıp Merkezi 4-5 defa götürülmüş olup her defasında ilaçların dozu ve sayısı artırılarak kontrol önerilmektedir. Ama bunlara rağmen hastalığımda-hastalıklarımda düzelme değil gittikçe kötüleşme mevcuttur.

Babamı ASTIM dan dolayı kaybetmiş olmam, 2 ablamın astım 1 ablamın KALP AMELİYATI, KALP KAPAĞININ DEĞİŞTİRİLMESİ, bir erkek kardeşimin ASTIM lı olması, şu an 3,5 yaşındaki oğlum ASTIM dan dolayı çoğu gece ACİL ÜNİTELERİNDE TEDAVİ alıyor olması bu ASTIM ve KALP Hastalıklarımın yaşamımı şu an ne kadar kötüye götürdüğünü saygı ile arz ederim.

Geçirdiğim her ATAK-KRİZ ne zaman felç eder, ne zaman hayatımı tehdit eder, KRİZLERLE-ATAKLARLA başa çıkabilirmiyim korkuları kaygıları artık PANİK-DEPRESİF durumumu, çarpıntımı, o kadar kötü etkiliyorki psikolojik durumum çok ama çok kötü etkilemekte…

Bulunduğum ortamdaki tutuklu sayısının çok fazla olması mecburi şartlardan dolayı kalabalık olması, 15 kişilik bir koğuşta tek tuvalet, tek banyo kullandığımız dolapların merdivenleri doldurmuş olması, ortamı çok kötü etkilemekte…

Bulunduğum koğuş ortamının avlusunun olması şu an için benim vazgeçilmezim olmuş durumda. Sabah 07:00 gibi avlunun kapısınin açılması ile adeta o soğuk havaya rağmen dışarı atıp saatlerce dışarda rahatlamaya çalışıyorum. Havanın çok soğuk olmasına elimde yüzümde soğuktan dolayı çatlaklar oluşmasina rağmen yüzüm ve ellerimde uyuşmalara rağmen temiz hava adına dışarıda duruyorum.

Yine çevremde KRİZ-ATAK durumunda bana yardımci olacak arkadaşları olması beni çok rahatlatıyor. Eğer bu insanlar kriz-atak esnasında yardimci destek olmasalar ne ilaçlarıma ulaşabilir nede krizden kurtaracak enerji olurdu. 50 tane alarjen hassasiyetim olmasına rağmen mecburiyetten Cezaevi kurumu tarafından sunulan menüden faydalanıyorum. Alerjik yapıma rağmen toplu yemeklerden yemem zorundayım seçme şansım yoktur. Buda rahatsızlığımın artmasına sebep olmaktadır.

Çoğu zaman arkadaşlarımın yardımı olmadan yatağımı düzeltemiyor, günlük ihtiyaçlarımı karşılamayacak durumlara düşüyorum. Deterjanlara,temizlik ortamlarına hassasiyetimden dolayı toplu yıkamadan cezaevi kurumu yıkamasindan mecburiyetten faydalanamıyorum.

Yemeklerimi bulaşıklarımı arkadaşlarimın yardımıyla geçiştiriyorum. Ortamın küçük olması kişi sayısının abartılı fazla olması yatak odamız olarak kullandığımız odada boş alanın olmaması, merdivenlerin bile dolaplarla dolu olması olumsuzluklari iyice arttırıyor 15 kişilik bu küçük alanda uyuması, havanın soğuk olmasından gece havanın havalandırılamaması, çıkarılan CO2 ve gazlardan dolayı özür dileyerek uyumak imkansız hale gelmekte. Hatta saatlerce yatağımda uykusuz zamanımı geçirmekteyim.

Hareketsizlik hastalıklarımın seyrinin ve şiddetinin artmış olması başkalarının yardımı olmadan duruma geliyor olmam bende BİTKİNLİK, YORGUNLUK, SOSYAL UYUMSUZLUK, PANİK-DEPRESİF BOZUKLUK hatta iştahsızlık oluşturmuş yaşam kalitem çok kötü düşmüş durumdadır.

Hareketsiz, egzersizden yoksun bir yaşam yaşamam beni çıkmaza sokmuş durumda. Şu ana kadar 17 kg vermiş olmam bunların net göstergesi, yemek yiyemiyorum uyuyamıyorum.

Siz yetkiliklerle paylaşmaya çalıştığım bu sebeplerden dolayı ve de 6352 sayılı kanun geregi  6352 SAYILI KANUNA GÖRE ADLİ KONTROL Tutuklamanın bir tedbir olduğunu ve cezalandırma amacı gütmediği dikkate alınacak olursa; Bir suç sebebi ile yürütülen soruşturmada 100 maddede belirtilen tutuklama sebeplerinin varlığı halinde şüphelinin tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasına ilişkin düzenlemede

1-KONUTU TERK ETMEM

2-BELİRLİ YERLEŞİM BÖLGESİNİ TERK ETMEME

3-BELİRLENEN YER VE BÖLGELER GİTMEMEK

şeklinde tutuklama değilde ADLİ KONTROL altına alınmasını uygun görmüştür yasal şartlar gerçekleşmeden ve üzerime atılı suçumu işlediğime dair hiç bir somut delil yoktur.

Tutuklanmış olmanın ceza amacına yönelik olup tutuklamanın amacına aykırı düşecektir. Diğer tedbirlerin uygulanması halinde uygulanabilecek suçun orantılı olması gereken tutukluluk halimin kaldırılarak hem kendi hem de ailemin psikolojik durumunve sağlığımız açısından  ADLİ KONTROL tedbirlerinin uygulanmasını,bi hakkın tahliyemi talep

etmem hastalıklarım ve psikolojik durumum yüzünden zorunlu ve mecburi hale gelmiştir.

Var olan ASTIM, HİPERTANSİYON, ÇARPINTI, ARİTMİ, KALP BÜYÜMESİ, ÜLSER, YAYGIN MANTAR ENFEKSİYONLARIM PSİKOLOJİK PANİK-DEPRESSİF BOZUKLUK larının daha kötüye gitmemesi, çıkmaza girmemesi 4 çocuk, eşim ve ailemin ihtiyaçlarına cevap veremem, onlara muhtaç bir yaşam tarzına girmemem herşeyden önemlisi hergün günde 3-4 defa hayati tehlike ile karşı karşıya kalmamak için siz yetkililerden yardım istiyorum.

Mahkemenizce durumumu gözetip tutuksuz yargılanmam için TUTUKLU halime itirazımın kabulünü ve de tahliyeme karar verilmesini arz ve talep ediyorum. Talebimin mahkemenizde kabul görülmediği takdirde sağlık durumum, hergün günde 3-4 defa HAYATİ TEHLİKE YAŞAMAM, SAĞLIĞIMIN ÖNÜ ALINMAZ DERECEDE KÖTÜYE GİTMEMESİ İÇİN ADLİ KONTROL müessenizin işletilmesi suretiyle bırakılmamı ve bi hakkımın tahliyesine karar verilmesi siz değerli MAHKEME  YETKİLİLERİNDEN saygı ile arz ve talep ediyorum.

Orhan AKBULUT