Her gün yüzlerce masum insanı hedef alan nefret soruşturmaları mağduriyetler oluşturmaya devam ediyor. Mart ayında bir ilimizde hoyratça yürütülen operasyonların mağduru olan bir ekmek dağıtıcısının başına gelenler Aziz Nesin’in hikayelerini aratmadı.

Öğretmenlerle Beraber Fırın Çalışanı da Gözaltına Alındı

Geçtiğimiz Mart ayında öğretmenlere yönelik Bylock adlı programı kullandıkları gerekçesiyle bir nefret operasyonu düzenlendi. Onlarca masum öğretmenle birlikte nezarete atılan bir kişi ise dikkat çekti. Gözaltındaki bir öğretmenin tanıştığı bu şahsa “nasıl oldu senin gözaltı” sorusuyla trajik bir hikaye açığa çıktı. Öğretmen diye nezarete konulan şahıs, ortaokul mezunu ve bir fırında ekmek dağıtımı yapan bir işçiydi. Polislere öğretmen olmadığını ne kadar anlatmaya çalışmışsa da kendisini dinleyen olmadı.

OHAL’de Trajik Bir Gözaltı

Fırında çalışıp ekmek dağıtımı yapan bir işçinin kendi ifadeleriyle gözaltına alınması şu şekilde gerçekleşti:

“Her zamanki gibi ekmek dağıtmak için sabah erkenden evden çıktım. Sonrasında polisler eve gelip beni sormuşlar eşime. Ben de eve tekrar geri dönüp bakayım dedim.

Polisler, beni görünce “Sen öğretmen misin hakkında gözaltı kararı var, bylock kullanmışsın !” dediler.  Gülsem mi ağlasam mı?

Öğretmen olmadığımı ve ortaokul mezunu olduğumu söylesem de onlara inandıramadım. Beni gözaltına alıp Emniyete götürdüler ve nezarethaneye attılar!!!

“Millet Ekmeksiz Kalacak”

Fırın işçisi ve öğretmenlerin 7 gün boyunca nezarethanede tutuldukları belirtildi.  Yanında kalanların “Ne olacak şimdi ?” sorusuna fırın işçisi gülerek “Yapacak bir şey yok, millet şimdi ekmeksiz kalacak tabi ki !” dediği ifade edildi.

Ekmekleriyle Oynanan Yüzbinler ve Bir Fırın İşçisi

Yedi gün nezarette kaldıktan sonra fırın işçisine ne olduğuyla ilgili Adliye yahut Emniyet yetkililerinden herhangi bir bilgi edinilemedi. Mazlum işçinin tutuklanmış olabileceği tahmin ediliyor. Bir yanda MİT’in illegal fişleme listeleri, Emniyet’in amansız operasyonları ve hukuksuzluklar zinciri. Öte yanda mağdur yüzbinlerce Anadolu insanı ve artı bir de fırın işçisi.

2017yılı Türkiye’sinde OHAL adalet sisteminin geldiği nokta ibret verici boyutlara ulaştı. Ekmeğiyle, özgürlüğüyle, hayatıyla oynanan insanların ahları ise dua dua Allah’a yükselmeye devam ediyor.