15 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu soruşturmalar kapsamında işlem yapılan kişi sayısını açıkladı. Soylu’nun vermiş olduğu sayılar cadı avının boyutunu adeta gözler önüne serdi.

Soylu’nun ifadelerine göre;

–              Bugüne kadar 113 bin 260 kişi Hizmet Hareketi’yle ilgili gözaltına alınmış ve yaklaşık 745 kişinin gözaltı işlemi devam ediyor.

 

–              Bugünkü tutuklu sayısı 47 bin 155.

 

–              Adli kontrol ile bırakılan 41 bin 499 kişi ve serbest kalan da 23 bin 861 kişi var.

 

–              863 kişi firari.

 

–              Tutukluların 10 bin 732’si polis, 7 bin 463’ü asker ve 168’i general. 2 bin 575’i de hakim ve savcı. 26 bin 177’si sivil, 208’i de mülki idare amiri

Peki Ya Gerçekler?

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda darbeyle ilgisi olmayan binlerce insan gözaltına alındı ve tutuklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı rakamlar da bunun en büyük işareti olarak karşımızda duruyor.

Darbe girişimi esnasında ülke genelinde polislerin hepsinin acil olarak göreve çağrıldığı ve hemen tamamının görevinin başında yer aldığı biliniyor. Darbe girişiminin bastırılmasında polisin başarısı dile getirilirken, bu mücadelede aktif görev alan birçok polisin bir süre sonra görevinden ihraç edilmesi ve tutuklanması açıklanamıyor. Ayrıca tüm bunların yanında darbe girişimine fiilen katılan polis olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmazken 10 bin 732 polisin tutuklu olması soruşturmaların darbe girişimiyle ilgisinin bulunmadığının açık bir göstergesi durumunda.

Ayrıca darbe girişiminin hemen ertesi günü hakim ve savcılara yönelik başlatılan operasyonlar da cadı avının bir başka boyutunu oluşturuyor. HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın “Kamuoyunun bilmesi gereken bir şey var. Bu hâkim ve savcılar ilk etapta darbeye iştirak suçundan görevden alınmadılar. FETÖ silahlı terör örgütü mensubu oldukları için görevden alındılar.” şeklindeki açıklamaları adeta cadı avını itiraf eder nitelikte.

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıkladığı bilançoda belki de en önemli kısım ise 26 bin 177 sivilin tutuklandığı bilgisi. 15 Temmuz gecesi meydanlarda sadece darbe karşıtı vatandaşlarımız olmasına, 26 bin 17

7 sivilin darbe soruşturmaları kapsamında tutuklu olması Hizmet Hareketi’ne yönelik kitlesel temizlik harekatının delili olarak karşımızda duruyor. Bu siviller arasında hemen her gün karşılaştığımız yeni doğum yapmış kadınlar, hasta bebeği olan anneler, yaşlı ve hasta birçok suçsuz insan yer alıyor.