Kanun satırlarda hukuk ise sadır(gönüller)lardadır sözü ne yazık ki bugünlerde bizim ülkemiz için geçerli olmadığı görülüyor. Bırakın hukuk fakültelerinde anlatılan temel hukuk prensiplerinin uygulanmasını kanunlarda yazılı olanlar bile kamu görevlileri ve yargı mensupları tarafından uygulanmıyor.

İşte bu hukukun temel prensiplerinin ve kanunların uygulanmayışı sonrasında birçok mağduriyetler yaşanıyor. Bu yaşanan mağduriyetlerden birisi ise Çanakkale’de gerçekleşti. 5 çocuklu ailenin en büyük çocuğu olan A. , babasının 15 Temmuz sonrası tutuklanmasıyla birlikte çok büyük zorluklar yaşamaya başladı.

Emekli Maaşına Bloke Kondu

21 yaşındaki A.’nın babası emekli olduktan sonra özel bir yurdu işletmeye başladı. 15 Temmuz sonrası ise hukuksuz bir şekilde terör suçlaması ile yurt kapatıldı ve devlet tarafından özel yurda el konuldu. Devletin özel yurda el koyduğu yetmezmiş gibi bir de A.’nın babasının emekli maaşına da bloke koyarak maaşını kestiler. Çocukların okul masrafları, kira ve şehir dışında okuyan A.’nın masraflarını ancak karşılayan bu emekli maaşının kesilmesi ile zaten kıt kanaat geçinenaile ne yapacağını şaşırdı.

Engelli Baba Zeytin Toplama İşine Girdi

%40 engelli olan ve zar zor hayatını idame ettiren A.’nın babası Edremit’te zeytin toplama işine girdi ve orada çalışmaya başladı. Ancak burada çalışmasına izin verilmeyen engelli adam 2 Aralık günü Jandarma tarafından gözaltına alındı ve tutuklanarak Çanakkale Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Babalarının tutuklanması sonrası çaresiz kalan aile birçok yere dilekçe vererek emekli maaşlarındaki blokeyi kaldırmayı başardı. Ancak bu sefer de daha önceden alamadıkları maaşları toplu bir şekilde alma talepleri yetkililerce reddedildi. Babalarının zaten hakkı olan maaşları rica minnet alan aile daha önceki maaşlarını da alamamalarına bir anlam veremedi.

En küçük kardeşlerinin çok etkilendiği bu süreç içerisinde 8 yaşındaki kardeşlerinin babasının fotoğraflarıyla uyuması ise aileyi derinden yaraladı. Küçük yaştaki kardeşlerinin odanın bir köşesine çekilip ağlamaları ise ailede duygu dolu anlar yaşanmasına sebep olmakta.

Cezaevinde Çifte Standart

4 aydır iddianamesi yazılmayan engelli babanın kaldığı koğuşun kapasitesi 12 kişilik olmasına karşın 23 kişi birlikte kalıyor. Cezaevinde banyo yapmak için ise haftada sadece 3 gün sıcak su verildiği öğrenildi. Tutukluların kendi aralarında sıralama yaparak banyo yaptıkları cezaevinde hayat şartları cezaevi yönetimi tarafından zorlaştırıldığı iddia edildi.

Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkındaki Yönetmeliğin 10. Maddesine göre “Ziyaret günleri ve saatleri ile bir hükümlü ve tutuklunun görüşebileceği ziyaretçi sayısı, kurumun fiziki yapısı ve kapasitesi dikkate alınarak, kurumca belirlenir. Görüş süresi, yarım saatten az, bir saatten fazla olacak şekilde belirlenemez. Görüş süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işletilir” hükmü gereğince cemaat soruşturmasından tutuklu olanlara tam yarım saat uygulanarak yönetmelik hükmü ihlal edilmektedir.

Ayrıca Çanakkale Kapalı Cezaevi’nde cemaat soruşturmasından tutuklu olanlara 08.00-11.00 arası görüş saati verilirken diğer tutuklulara 08:00- 17.00 arası görüş imkanı verilerek çifte standart bir uygulama yapılmakta ve Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranılmaktadır.

Hukukçu uzmanlar ise cezaevi yönetimi tarafından yapılan bu çifte standart uygulamanın kanunlara aykırı olduğu belirterek cezaevi yönetiminin suç işlediğini belirtiyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın cezaevleri yönetimlerinin keyfi muameleye son vermeleri için girişimlerde bulunmaları gerektiği vurgulandı.