15 Temmuz sonrası Kars’ta gerçekleştiği iddia edilen insanlık dışı işkence olaylarına bir yenisi eklendi. Din Kültürü Öğretmeni M.A. ve eşi K.A.’nın Kars İl Emniyet Müdürlüğü’nde ve cezaevinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi.

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan M.A. önce açığa alındı. Ardından Kars Valiliği tarafından çağrılan M.A. Eylül 2016’da sözde il imamı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Kendisinden birkaç gün sonra ise Trabzon’daki ikametinden eşi K.A. sözde Kars Ablası olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Kars İl Emniyet Müdürlüğü’nde yaklaşık 30 gün süren gözaltı süresince M.A. ve eşi K.A.’ya ilaç verilerek itiraf adı altında ifade alınmaya çalışıldı. Ayrıca psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakıldıkları iddia edildi. İlaç verilmesinin yanında darp edilerek ciddi fiziki işkenceye maruz bırakılan M.A.’nın ‘eşine tecavüz edileceği’ söylenerek tehdit edildiği öğrenildi.

Yaklaşık 30 günlük gözaltı süresinin ardından M.A. ve eşi K.A. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Kars Cezaevinde tutulan M.A.’nın geceleri koğuşundan alınarak tek kişilik hücreye götürüldüğü ve burada da sistematik işkenceye maruz bırakıldığı iddia edildi.

Çiftin geride kalan 3 çocuğunun ise anne ve babalarından yoksun bir şekilde aylardır yaşlı babaannelerinin yanında kaldıkları ve büyük psikolojik travmalar yaşadıkları öğrenildi.