Sağlıklı bireyler sağlıklı aileleri, sağlıklı aileler de sağlıklı bir toplumu oluşturan temel taşlarıdır. Dozu giderek artan zulüm süreci,  bireylerin, ailelerin ve de toplumun maddi ve manevi sağlığını bozdu. Samsun’da maruz kaldığı zulümlerin de etkisiyle kanser olan ve aile düzeni bozulan emektar postacı R. Amcanın yaşadıkları gözleri yaşarttı.

İftirayla Başlayan Hukuksuzluklar

Amca Samsun’da eşi ve çocuklarıyla birlikte huzurlu bir şekilde yaşayan elli küsür yaşında bir postacıdır. Allah rızası doğrultusunda insanlara, ailesine, çevresine yararlı olmaya gayret eden, kılı kırk yararak fedakarca bir hayat süren ve sevilip gıpta edilen bir insandır.

Yaklaşık 6 ay önce bir iftiracının ifadeleri bahane edilerek R. Amca ve ailesi için acılarla dolu bir dönem başladı. İçişleri Bakanının açıkladığı rakamlara göre tutuklanan tam 47 bin 155 kişiden birisi de postacı R. Amca oldu.

Hapishanede Geçen Zorlu Altı Ay

Hukuki mesnedi olmayan ithamlarla tutuklanıp cezaevine konulan R. Amcanın hürriyetinden yoksun geçen 6 ayda çekmediği dert ve çile kalmadı. Çok sevdiği eşi, çocukları aklına geldikçe yüreği hasretle doldu taştı. Gözleri buğulandı.

“Oğlum Sınava Girecekti Bu Sene”

En çok düşündüğü kişilerden birisi ise çok sevdiği oğluydu. Çevresindekilere “Oğlum bana çok düşkün. Son sınıfta  sınava girecek bu sene. Duydum ki sürekli beni düşünürmüş. Ders notları düşmeye başlamış.” dediği ifade edildi. Sesi titreyerek, gözlerinden yaşlar akarak sürekli dertleniyordu.

Gün Gün Eridi

Bir yanda eşine, çocuklarına, sevdiklerine duyduğu özlem… Diğer yanda atılan iftiralar, yaşadığı mağduriyetler ve haksız yere bir cani gibi “terörist” yaftası vurulması… Dertler, acılar günden güne eritti.  Bu şekilde bitap düştüğü bir haldeyken cezaevi doktoru durumundan şüphelendi ve hastaneye sevk etti.

Birkaç Hafta Sonra Ancak Hastaneye Götürüldü

Doktorun R. Amcayı hastaneye sevk etmesinden günler sonra bir sabah gardiyanlar “hazırlan hastaneye gideceksin” dedi. Ellerine kelepçeler takılınca R. Amca ” Vay be. Vatan için, millet için çalış çabala, hak hukuk gözet sonra da  gel şu halimize bak.” diyebildi. Bu acı tablonun yüreğinde açtığı sızı ise gözlerinden yaşlar olarak damladı. Sımsıkı kelepçeli kollarına giren askerler ve diğer görevliler eşliğinde hastaneye götürüldü.

“Kim Bu Takip Eden Kadın?”

Hastane koridorunda muayene odasına giderlerken bir kadının kendilerini takip ettiğini fark eden yanındakiler R. Amcaya “Kim bu kadın, tanıdığın birisi mi?” diye sordu. R. Amca “eşim” diyebildi sadece. Görevliler “Peki nerden biliyordu bugün senin hastaneye geleceğini?” diye sorguladı.

R. Amca ise “Bilmiyordu. 15 günde bir yapabildiğimiz telefon görüşmesinde hastaneye götürüleceğimi söylemiştim. Bana her gün sabah hastaneye gelip senin gelmeni bekleyeceğim demişti. Her sabah gelip beklemiş beni.” cevabını verdi.

Kanser Teşhisi Konuldu

Doktorlar R. Amcanın ilk muayenesinde durumunun iç açıcı olmadığını söyledi. Tetkiklerinden emin olmak için bir de üniversite hastanesine sevk edildi. Oradaki doktorların da teyit etmesiyle R. Amcaya kanser teşhisi konuldu. Yapılan zulümlerin etkisiyle ruhunda yaşadığı kederlere artık bir de bedenindeki kanser eklendi.

Allah’tan Şifa Talep Ediyorlar

Postacı R. Amca ve ailesi, Allah’a dualar ederek şifa talep ediyorlar. R. Amcanın sağlığına ve hürriyetine kavuşarak yanlarına geleceği günü hasretle bekliyorlar.