Cezaevlerinde yapılan zulümler ve hukuk tanımazlıklar Tarsus Kadın Cezaevinde zirveye ulaştı. Cezaevi yetkililerinin masum kadın tutuklulara yönelik yaptıkları zalimce uygulamalar “söz bitti, adalet sıfırlandı, insaf kalmamış” dedirtti.

25 Kişilik Koğuşta 53 Kadın Kalıyor

Tarsus Kadın Cezavindeki 25 kişilik koğuşta tam 53 masum ve mağdur kadının tutulduğu belirtildi. Ayrıca bazı kadınların küçük bebeklerinin de yanlarında olduğu bildirildi. Mağdur kadınların, yakınlarına “yatacak yeri bırakın nefes alacak yer dahi zor bulunuyor” dedikleri öne sürüldü.

Gökyüzünü Seyretmek Branda İle Engellendi

Cezaevi idarecileri skandal bir uygulamaya imza attı. Mazlum kadınların daracık alanda, yüksek duvarların arasındaki küçücük gökyüzü parçasına bakmasına dahi yasak getirdi.

Cezaevi müdürleri metrelerce yükseklikteki dört duvarın üzerine havadan branda çektirdi. Böylelikle masum Anadolu kadınlarının gökyüzünü seyretmelerini yasakladı. Yağmur ve dolu yağdıkça delik deşik olan brandalar ise cezaevi yetkililerince ısrarla değiştirilerek skandal yasak devam etti.

Mektuplara Keyfi Yasaklar

İddialara göre “Gökyüzü yasağı” cezaevi idarecilerini tatmin etmemiş olacak ki  mağdur annelere dışardaki minik yavruları tarafından yollanan mektuplar da ulaştırılmadı.

Çocuklarının, içerdeki annelerine hasretlerini  dile getirdikleri mektupları ve çizmiş oldukları resimleri, gerekçesiz olarak yasaklandı. Bu mektuplar annelere ulaştırılmadı. Mektup kağıtları “süslü” veya “resimli” denilerek ilkokul çağındaki masum yavruların annelerine olan özlemlerini yansıttıkları duygu dolu mektupları keyfi biçimde engellendi.

Arama Bahanesiyle Tacizler

Tarsus Kapalı Kadın Cezaevinde yapılan zulümlerden bir diğerinin ise neredeyse hemen her gün yapılan aramalar olduğu ifade edildi. Artık taciz niteliğine varmış koğuş aramalarıyla mağdur tutuklulara sürekli eza verildiği belirtildi. Hukuksuz aramalarla kadınlar her gün bezdirilerek eziyet ediliyor ve adeta psikolojik işkence yapılıyor.

Her Gün Farklı Eziyetler

Gökyüzü yasağı, mektupların engellenmesi, taciz koğuş aramaları, kapasitesinin iki katından fazla insanları küçük bir koğuşta tutma gibi eziyetlerin içerdeki masum kadınlara yapılanların küçük bir kısmı olduğu ifade ediliyor.

Tüm zorluklara ve zulümlere rağmen tutuklular ve yakınları sabırla Allah’a dua ediyor. Mazlumiyetlerini, ahlarını Allah’a arz ediyor.