15 Temmuz sonrası Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan KHK ile binlerce özel eğitim kurumunun kapısına kilit vuruldu. Kalabalık sınıflar ve öğretmen yetersizliği gibi sebeplerden dolayı eğitim sistemimizin kalitesi Avrupa standartlarının altında iken kaliteli eğitim veren özel okulların kapanması da işin tuzu biberi oldu.

Bakanlar Kurulu tarafından kapatılan özel okullarda çalışan on binlerce öğretmenin eğitim lisansı iptal edilerek işsiz kaldı. Bu öğretmenler eğitim lisansları iptal edildiği için bir başka özel okulda kendi mesleklerini icra edemiyor.

Öğretmenlikten Sonra Pastaneci Oldu

Ankara’da özel okulu kapatılan F.’ de eğitim lisansının iptal olması ile çok büyük zorluklar yaşamaya başladı. İşinden olan genç öğretmen ailesinin geçimini sağlamak için yaklaşık 3-4 ay gibi uzun bir süre iş aradı. En sonunda bir pastanede 1200 TL maaş ile işe başladı. Ancak evinin kirasının 700 TL olması elektrik, su ve doğalgaz faturasının da giderlerine eklenmesiyle birlikte evinin geçimini sağlamakta zorlanan çaresiz baba eşini ve çocuklarını bir ay babasına bir ay da kayınpederine göndermek zorunda kaldı.

İki Çocuk Babasız Kaldı

Tüm bu maddi sıkıntıların üstüne polislerin sabahleyin dershanede çalışmasını bahane göstererek F.’yi gözaltına alması da aileyi bu kez manevi olarak yıktı. Biri 7 aylık diğeri 4 yaşında iki çocuklu anne ise eşinin gözaltına alınıp daha sonra tutuklanması ile ne yapacağını şaşırdı.

35 gündür tutuklu olan ve suçu sadece dershanede çalışmış olan eşi ile görüştürülmeyen çaresiz kadın suçsuz oldukları halde kendilerine yapılan bu hukuksuzluğa dimdik ayakta kalarak sabretmeye çalışıyor.