Hukuksuz operasyonlar sonrasında tutuklanan yaklaşık 47 bin kişi cezaevlerinde zor şartlar altında yaşamaya mecbur ediliyor. Zaten kötü olan cezaevlerinin fiziki şartları tutukluların sayılarının artmasıyla cezaevindeki hayatı iyice içinden çıkılmaz hale getirmekte.

Cezaevinde Yemekler Kötü, Bina Bakımsız

Diyarbakır Cezaevi’nin fiziki ve yönetim şartları da ülkenin genelinde yaşanan bu sıkıntıları gözler önüne serdi. Çok eski olan cezaevinin banyolarının yıkık dökük olduğu öğrenildi. Sıcak su sorununun bulunduğu cezaevinde tuvaletlerin de bakımsız olduğu belirtiliyor. Bunlarla birlikte hijyen probleminin de varlığına dikkat çekilen cezaevinde, tutukluların bu sebeplerden dolayı sık sık hastalandığı söyleniyor.

Cemaat Soruşturmasından Tutuklulara Daha Az Görüş İmkanı

Cezaevinde tutuklulara verilen yemeklerin ise yeterli olmadığı ve yemeklerin çok kötü çıktığı tutuklu yakınları tarafından belirtildi. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanan polis ve askerlere kötü muamelede de bulunulduğu ifade edildi. Cezaevinde, diğer suçlardan tutuklu olanlara görüş saati 1 saat belirlenmesine rağmen cemaat soruşturmasından tutuklu olanlara daha az süre verildiği iddia edildi.  Tutuklu yakınları cezaevi yönetiminden yapılan bu adaletsizliklerin bir an önce son vermesini istiyor.