Aylardır mesnetsiz iddialarla haklarında hiçbir somut delil bulunmadığı halde terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla binlerce tutuklu mahkeme karşısına çıkıp savunma yapacakları günü bekliyor. Bu süreçte kimi sağlığını kaybetmiş, kimi psikolojik sorunlarla boğuşuyor. Yazılan iddianamelerdeki suçlamalar ise trajikomik; özel okulda öğretmenlik yapmak, aldığı arabanın parasını özel bir bankadan havale etmek, dijitürk aboneliğini iptal ettirmek vs.

Kalp Ritim Bozukluğu Teşhisi Kondu

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Cezaevi’nden Ahi Evran Kalp Damar Hastanesi’ne götürülen ve aylardır tutuklu olan C.Ö. ile Y.A.’ya strese bağlı kalp ritim bozukluğu ve kalp kapakçığı aritmisi teşhisi konulduğu, hastalar hakkındaki iddianın ise özel bir okulda öğretmenlik yapmak olduğu öğrenildi.

Mahkemeler Kilit!

Ülkenin her yanında olduğu gibi Trabzon’da da aylardır iddianamesi dahi yazılmadan hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunan kişiler yavaş da olsa hakim karşısına çıkmaya başladı. Uzun süredir tutuklu olan bir sanığın mahkemede hakimin bir sonraki duruşmayı 4 ay sonraya erteleyerek tahliye vermemesi üzerine “niye 4 ay öteye attınız, içerde bir gün bir ay gibi” diyerek itirazda bulunduğu öğrenildi. Buna karşılık hakimin ise “şükret! 4 ay iyi, o kadar çok yargılama var ki yetişemiyoruz” şeklinde kendini savunduğu bildirildi.

Geçtiğimiz hafta 7 ay tutukluluk sonrası tahliye olan ortopedi doktoru M.Ö. hakkındaki suçlama ise duyanlara yok artık dedirtiyor. İddianameye göre M.Ö.’nün suçu “satın almış olduğu lüks aracın ücretini, araç sahibinin talebi üzerine Bank Asya üzerinden havale ettiği” ve M.Ö. bu iddia sebebiyle hukuksuz bir şekilde tam 7 ay tutuklu kaldı.