15 Temmuz darbe girişimi sonrası devletin neredeyse bütün sisteminin alt üst edildiği, devlet kurumlarında çalışan yüzbinlerce insanın mesleklerinden çıkarıldığı, on binlerce insanın hukuksuz bir şekilde cezaevlerine atıldığı bir süreç yaşanıyor.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışından “devletin bekası için her şey feda edilir” zalimane anlayışına geçildiği bu zaman diliminde, ülkemizde mağdur olan insanların sayıları neredeyse milyonları buldu.

1 Gün Bile Öğretmenlik Yapmadan Meslekten Atıldı

Bu mağdurlardan birisi de yurtdışında yaşayan ve öğretmen olan Z.Y.’dir. Fedakâr öğretmen yıllardır çalıştığı özel okuldan eşi ile birlikte ayrılarak yurt dışına öğretmenlik yapmaya gitti. 1 sene gibi bir süre yurtdışında çalıştıktan sonra tekrar özel bir sebepten dolayı tek başına ülkeye geri döndü. Ülkeye geri gelen Z.Y. ailesi ile birlikte kalmaya başladı. Bu sırada o sene 2015 yılı KPSS sınavına hazırlanan kardeşine yardımcı da olan Z.Y. Öğretmen, ailesinin ısrarları ile kendisi de KPSS sınavına girmeye karar verdi. Sınavdan iyi bir puan alan Z.Y. daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evlerinin yakınında bir okula öğretmen olarak ataması yapıldı.

Daha önce özel kurumda çalıştığı için stajyerliğinin kalkmasını isteyen emektar öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı’na çalışma belgelerini sundu ve aynı gün okula gelerek başlamasını yapıp daha sonra ücretsiz izne ayrıldı. Eşinin Türkiye’ye gelmesiyle birlikte tekrar yurtdışına çıkma kararı alan Z. öğretmen, 2015 yılı Ekim ayında eşi ile birlikte yurt dışına çıktı. O günden bu yana ülkeye hiç giriş yapmayan ve halen ücretsiz izinde olan Z.Y. 15 Temmuz sonrası haklı bir gerekçe sunulmadan çıkarılan KHK ile meslekten ihraç oldu.

Darbe Öncesi 10 Ay Yurtdışındaydı

1 gün bile devlet kurumunda çalışmayan ve devletten bir kuruş bile para almayan mağdur öğretmen neden memuriyetten atıldığını da bilemiyor. Memuriyetten atılma sebepleri belli iken ve bu suçları memur olarak işlediği takdirde meslekten ihraç ile suçlanması gereken Z.Y. yaşanan bu hukuksuzluğa bir anlam veremiyor. Eğer memuriyet mesleğine girmeden bir suç işlemiş olsaydı bu sefer de memur olmaması gerektiğini düşünen öğretmen Z.Y. ihraç listelerinin ne kadar hukuksuz ve kanunsuz olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.Ülkeye 10 aydır ayak basmayan öğretmen Z.Y.’nin yaşadığı örnekler gibi on binlerce mağduriyet yaşanıyor. Öğretmen Z.Y. meydana gelen bu mağduriyetlerin bir an önce incelenerek giderilmesini istiyor.