Ülkemizde hukuksuz bir şekilde devam eden ve bir soykırım halini alan nefret operasyonları yüzbinlerce insanı mağdur etmeye devam ediyor. Eşlerden biri veya her ikisi tutuklanarak aile birlikleri bozuluyor, çocuklar annelerinden koparılarak ya Çocuk Esirgeme Kurumları’na ya da akrabalarına veriliyor.

Ya da ileri yaştaki anane ve babaanneleri torunlarına bakmak zorunda kalıyor. Kendilerine bile bakmakta zorlanan, hasta olan yaşlı ebeveynler zar zor da olsa torunlarına bakıyor ve ailelerinin maddi ihtiyaçlarını gideriyor.

Muhtaç Çocuklara Yardım Etmek Suç mu?

Uşak’ta devam eden bu hukuksuz operasyonlarla T. hanımın oğlu ve gelini gözaltına alınarak tutuklandı. Karıncayı bile incitmeyen gelini ve oğlunun darbe ile itham edilmesine anlam veremeyen babaanne içi acıyarak torunlarına bakıyor.

Çocuklarının vatana millete yararlı olmaktan başka gayesi olmadığını ifade eden yaşlı kadın meyve veren ağacın taşlandığını belirterek kendi çocukları gibi yaşatmak için yaşayan binlerce vatansever masum insana bugün ülkemizde işkencenin reva görüldüğünü söyledi.

Anne-babaları olmadığı için torunlarının gözlerindeki yaşama sevincinin yok olduğundan bahseden fedakâr nineleri evlerinin adeta harabeye döndüğünü içi parçalanarak anlatıyor. Güneş balçıkla sıvanmaz diyen yaşlı kadın, insanların yapılan bu hukuksuzluklara sessiz kalmasından şikâyetçi.

Muhtaç çocuklara yardım etmenin, fakir insanlara umut olmanın suç olduğu bir ülkede yaşamanın rahatsızlığı yüreğini sızlatan babaanne kendisine bir şey olmasından kokuyor. Artık kendisinin de yaşı ilerlediği için her an bu dünyadan ayrılacağını düşünen çaresiz kadın vefatı durumunda torunlarına kimsenin bakmayacağından endişeli.

Ama hiçbir zaman ümidini yitirmeyen babaanne çocuklarının masumiyetinin herkes tarafından bilineceği ve anne-babaların yavrularına kavuşacağı günleri özlemle bekliyor.