OHAL sürecinde ülkemizde zirve yapan hukuksuz uygulamalar neticesinde ortaya çıkan mağduriyetler kelimelere sığmıyor. Hasta tutuklular yaşanan zulmü deyim yerindeyse tüm hücreleriyle hissediyor.

İfadeye kendi ayağıyla giden Profesör tutuklandı

15 Temmuz’dan kısa bir süre sonra gözaltına alınıp önce adli kontrol ile serbest bırakılan, ifade vermeye bizzat gitmesine rağmen iki gün sonra hakkında tutuklama kararı verilen Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Çoyan’ın mağduriyetini kızı Derya Çoyan twitter hesabından duyurdu.

Çoyan hakkında hazırlanan iddianamede delil olarak sadece tanık ifadelerinin sunulduğunu belirten Derya Çoyan, bu ifadeleri verenlerin de daha önceden babası ile aralarında husumet bulunan kişiler olduğunu ifade etti. Kenan Çoyan tutuklu bulunduğu süreçte 672 sayılı OHAL KHK’sı ile mesleğinden ihraç edildi.

Lenf kanseri olduğu ortaya çıktı

Delilsiz ve mesnetsiz iddialarla tutuklama, meslekten ihraç, maddi ve manevi sıkıntılara bir şekilde göğüs geren aile, Kenan Çoyan’ın hastalığını öğrenmeleri üzerine adeta yıkıldı. Hastalığın ilk belirtileri 6 ay önce başladı ancak Çoyan’ın hastaneye sevkinin önlenmesi için çeşitli bahaneler uyduruldu. Bu süreçte sadece iki defa hastaneye götürülen Çoyan’a doktorlar müdahale etmekten kaçındı. Hastalığına dair tetkik ve testler yapılmayan Çoyan 4,5 ayın sonunda başka bir hastaneye sevk edildi.

Sevk edildiği hastanede Çoyan’a; “teşhis için çok geç kalındığı, hastalığının Lenf kanseri olduğu ve 4. yani son evreye geldiği, hayati riskinin bulunduğu” söylendi. Cezaevine 95 kg giren Çoyan bu süreçte 65 kg’a kadar düştü. Ziyaretine giden ailesi verdiği kilolar sebebiyle Çoyan’ı tanıyamadı.

İleri derece hastalığına rağmen tahliye edilmiyor

Yaklaşık 3 hafta önce kemoterapi tedavisine başlanan Çoyan’ın ailesi ve avukatı tarafından tutuksuz yargılanması amacıyla gerekli işlemlere başlandı ancak henüz bir gelişme kaydedilemedi.

Kanser hastalarının hijyenik alanlarda tedavi alması gerekmesine ve Çoyan’ın şu anda yattığı hastanenin sağlıklı tedavi görebileceği şartlara sahip olmamasına rağmen hastane tarafından verilen raporda koşullarının yeterli olduğu belirtildiğinden mahkeme bu rapora dayanarak Çoyan’ın tutuksuz yargılanmasına yer olmadığına karar verdi.

Ailesi, hastalığı ileri evrede olan Kenan Çoyan’ın bir an önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını ve uygun koşullarda tedavisini alabilmesini talep ediyor.