Henüz bir yıllık evli olan bir ev hanımına reva görülen zulümler Türkiye’de adaletsizliğin vardığı boyutları gösteriyor.

Çay İkram Ettiği Polisler Tarafından Gözaltına Alındı

Mağdur kadının eşiyle bir yıllık evli oldukları belirtildi. Kocasının hastanede fizyoterapist olarak çalıştığı kendisinin de KPSS’ye hazırlanan bir ev hanımı olduğu dile getirildi.

Bir sabah evlerine polislerin gelmesiyle bir anda genç çiftin tüm hayatları değişti. Neden geldiklerini söylemeyen polisler evin her tarafını didik didik aradılar. Polislerin yorulduğunu düşünen ev hanımı onlar için çay demledi. Çaylarının bitmesinin ardından polisler ev hanımını gözaltına alarak  götürdüler. Ev hanımı ve eşi bu duruma çok şaşırdılar.

Günlerce Gözaltında Tutuldu

Evlerinin karşısında bulunan karakola götürülen ev hanımı günlerce gözaltında tutuldu. Kendisinden önce nezarete getirilmiş ve sürekli bağırıp çağıran genç bir kadın ile aynı bölümde kaldı. Yan taraflarında ise sürekli sigara içen bir adam bulunuyordu. Ev hanımı, başına gelen anlamsız olaylardan, içinde bulunduğu ortamdan çok etkilendi. Ruh hali bozuldu.

Tutuklanınca Şok Yaşadı

Asıl şoku ise çıkarıldığı mahkeme tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden tutuklanmasıyla yaşadı. Cezaevinde kendisinden önce getirilmiş tek bir kadının bulunduğu bir odaya konuldu. Bir yandan içinde bulunduğu duruma üzüldü. Öte yandan yalnız olmadığına buruk bir tebessümle gülümsedi.

10 Katı Para Ödeyerek Sınavına Gidebildi

Bir yıldır birçok şeyden fedakarlık ederek hazırlandığı KPSS sınavına az bir süre kalmıştı. Cezaevi idaresine yaptığı ısrarlı taleplerin ardından bulunduğu ilçeden sınava gireceği il merkezine götürülme isteği kabul edildi.  Normal şartlarda gidiş geliş parası için tutacak miktarın yaklaşık 10 katı bir para ödemek zorunda kaldı.  Böylelikle sınav yerine götürdüler. Sınava girip tekrar geri gelirim düşüncesiyle yanına hiçbir eşya almamış olan mağdur kadını 10 gün boyunca il merkezindeki cezaevinde tuttular.

“Fareler Önümüzden Geçiyordu, Her Yer Kan Kokuyordu”

İldeki cezaevinin şartları çok kötü olduğunu ifade eden genç kadın, namaz kılarken önlerinden farelerin geçtiğini, her yerin kan koktuğunu, yemeklerin kötü olduğunu ve bir cani gibi muamele gördüklerini anlattı. Ayrıca beraber kaldıkları 4,5 aylık hamile bir kadının ağrıları olduğu ve doktora gitmesi gerektiği halde götürülmediğini üzüntüyle aktardı. 10 günün ardından tekrar ilçe cezaevine getirilen kadın yaklaşık 2,5 ay cezaevinde tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla denetimli serbest bırakıldı.

Eşi İşsiz Kaldı, Evlilik Taksitlerini Çok Zor Ödüyorlar

Tüm bu olaylar yaşanırken eşi de işsiz bırakıldı ve tüm iş arama çabalarına karşın iş bulamadı. Yeni evli oldukları için borçlarının taksitlerini ödemekte çok zorlanıyorlar.

“Başımıza Gelenleri Hak Etmedik

Hem yaşadığı travmatik olaylar hem de komşularının yaptığı “terörist” gibi kötü muameleleri genç kadını olumsuz etkiledi. Psikolojisi darmadağın bir halde mahkemeye çıkmayı bekliyor.

Kendisinin ve eşinin insanlara asla zararı olmayan iyi insanlar olduğunu dile getiren mağdur kadın, başlarına gelenleri hak etmediklerini söyledi. Son olarak hukuk ve adalet geri geldiği zaman, kendilerini bu hallere düşürenlerden haklarını almak istediğini vurguladı.