OHAL süreci işkenceyi meşru hale getirdi. Şikayet ve hak arama mercileri devre dışı bırakılınca, en yetkili ağızlar tarafından işkence teşvik edildi. Gözaltına alınan  kişiler insanlık dışı muamelelere tabi tutuldu.

“Seni 20 Gün Gözaltında Tutacağım, Sonra da Tutuklanacaksın”

Edinilen bilgiye göre A.S.K, 9 eylül 2016 günü Kars’ta gözaltına alındı ve KOM Şube Müdürlüğüne götürüldü. KOM Şube Müdürü Erdem tarafından elleri arkadan kelepçelendi ve iki saat boyunca çömelik vaziyette bekletildi.

A.S.K ayakları uyuşup artık dayanamayacak hale gelince yana devrildi. KOM Şube Müdürü, “Burada savcı da benim, hakim de benim. Ben ne istersem o olur. Seni burada 20 gün tutacağım ve sonra da tutuklanacaksın” dedi.

KOM Şube Müdürü gerçekten de sözünü tuttu ve A.S.K, 20 gün boyunca gözaltında tutuldu. Zavallı adam bu 20 günün 18 gününü tecritte ve yalnız başına geçirdi. Doğru düzgün bir yemek verilmedi, 6/7 kez sorguya alındı. KOM Şube Müdürü ve memurlarının tehdit, hakaret ve küfürlerine maruz kaldı.

Silahı Masanın Üzerine Koydu

Bu sorgulardan birinde KOM Şube Müdürü, masanın üzerine silahını koyarak, ”

İstediklerimi anlatmazsan sonucuna katlanırsın” dedi. A.S.K’yı tehdit etti ve psikolojik baskı yaptı.

İddiaya göre, yine bu sorgulardan birinde, kendisine Murat Komiser olarak hitap edilen bir kişi A.S.K’nın ellerini kelepçeledi, onu duvara yasladı ve göğsüne bir çok kez yumruk vurdu. İtirafçı olması için tehdit etti.

“Seni de Bunlar Gibi Ezelim mi?”

Tem Şube nezarethanesinde kaldığı ilk gecede A.S.K, başka insanlara yapılan işkencelere de şahit oldu. Bir çok insanın yüz ve gözlerinin kanlar içinde olduğunu gördü. Jop ve tekme sesleri ile, işkence gören öğretmenlerin, ‘Allah’ diye bağırdıklarını duydu. Gözaltındaki N.U isimli şahsın ve bazı başka kişilerin eşleri getirilerek, gözaltındaki insanlar eşleriyle tehdit edildi.

Bir süre sonra A.S.K da nezaretten çıkarıldı. Zavallı adam, isimlerinin Hüseyin ve Yakup olduğunu öğrendiği polisler tarafından tehdit edildi. Polisler A.S.K’ya “seni de bunlar gibi ezelim mi” dediler, ailesine ve kutsal değerlerini küfrettiler. Kolunu arkaya doğru katladılar, itirafçı olmazsa kolunu kıracaklarını söylediler. Her şeye rağmen A.S.K, suçlu olmadığını ve hiç bir şey bilmediğini söyledi.

Doktor Muayenesi Nezarethanede Yapıldı

Bu işkenceden dolayı A.S.K’nın kolunda morluk oluştuğu, bu morluğu, sağlık raporu vermek üzere nezarethaneye gelen doktora söylediği ancak doktorun, onun şikayetlerini rapora yazıp yazmadığını bilemediği ifade edildi. Üstelik A.S.K’nın sağlık raporu için hastaneye götürülmediği, doktorun nezarethaneye geldiği ve demir parmaklıklar ardından sorular sorarak rapor yazdığı, hiç bir muayene de yapmadığı belirtildi.

İşkenceyi Yan Koğuştaki Öğretmene Anlattı

İddiaya göre tecritte tutulan A.S.K, kendisine yapılan işkenceleri, yan koğuşta bulunan bir öğretmene anlattı. Bunu öğrenen polisler, o öğretmeni de nezarethanenin demirlerine kelepçelediler. Eziyet etmek için nezaretlerdeki tüm battaniyeleri topladılar, yatacak ya da yaslanacak bir şey bırakmadılar.

Yapılan tüm işkenceler bir yana A.S.K’nın en büyük korkusu, ailesine bir kötülük yapılmasıydı. Eşi, abisi ve ablası Emniyete getirildi ve A.S.K’ya, “itirafçı olursan yakınlarınla görüşmene izin veririz” dendi.

A.S.K’nın tüm sorgularının KOM veya TEM Şubelerinde yapılmadığı bir defasında da Asayiş Şubesine götürüldüğü ifade edildi. Buradaki sorgu esnasında A.S.K’ya ailesiyle ilgili sorular ile eşiyle nasıl tanıştığı soruldu. Gayri ahlaki sorulara da muhatap olan ve halen Kars Cezaevinde tutuklu olan A.S.K, ” yaşadıklarım hala uykumu kaçırıyor. Unutmak istediklerim ama asla unutamayacaklarım, vakti zamanı gelince anlatılır. Bunların hesabını hukuk önünde ve ahirette sormak nasip olur inşallah” diyor.

KOM Şube Müdürü Ayağıyla A.S.K’nın Başına Bastı

Yine bu sorgulardan birinde KOM Şube Müdürü Erdem’in, A.S.K’nın ellerini arkadan kelepçelediği ve çömelik vaziyette yere oturttuğu ifade edildi.  KOM Müdürünün  ayağıyla A.S.K’nın başına bastığı ve itirafçı olması için baskı yaptığı belirtildi. Tüm bu sorgular esnasında A.S.K’nın avukatı yanında bulunmuyordu.

Avukat: “Polislerin İstediklerini Anlatmazsan Tutuklanırsın”

İddiaya göre A.S.K, avukatıyla ancak ifade alma işlemi öncesinde görüşebildi. Barodan tayin edilen avukat, tüm polislerin dışarı çıkmasını istedi ve A.S.K’yı itirafçı olmaya ikna etmeye çalıştı. “Polislerin istediklerini anlatmazsan, tutuklanırsın” dedi, yazılanları imzalarsa, serbest kalabileceğini söyledi.

2016 yılı eylül ayından beri tutuklu olan ve Kars T Tipi Cezaevinde bulunan A.S.K, 16 kişilik koğuşta 24 kişiyle birlikte kalıyor. Cezaevinde radyo yasak, radyolar iki ay önce toplanmış. 20 kişilik kadın koğuşlarında 41kişi kalıyor. Tutuklular keyfi şekilde tecrite tabi tutuluyor. Yazılan dilekçelere cevap verilmiyor. İnsanlar sınav başvurusu yapabiliyor ama sınava girmelerine izin verilmiyor.

“Unutamadığım ve asla unutmayacağım işkenceleri bana yaşatanlardan, hukuk önünde hesap soracağım günleri sabırla bekliyorum” diyor.