Şubat 2017’de İzmir’de doğum yapan tutuklu öğretmen Ö. M. ve doğum sonrası hastalığı sebebiyle doğar doğmaz ayrılmak zorunda kaldığı bebeğini sayfamızdan paylaşmıştık. Murat bebek şuan 4 aylık ve halen annesiyle birlikte tutuklu!

Ö. Ögretmen Ardahan’da özel bir dershanede öğretmenlik yaptığı ve bir derneğe üye olduğu gerekçesiyle, 3 Kasım 2016 günü “terör örgütüne üye olmak ve darbe girişiminde bulunmak” suçlamaları ile tutuklanarak İzmir Aliağa Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. O tarihten beri tutuklu olan Ö. Öğretmen tutuklandığında 6 aylık hamileydi.

Hamileliğini gerekçe göstererek yapmış olduğu tüm tutukluluk itirazları reddedilen

Ö. M. 15 Şubat 2017 günü Aliağa Hastanesi’nde yavrusunu dünyaya getirdi. Anne karnında yuttuğu amniyon sıvısı akciğerlerinde toplanan Murat bebek tedavisinin yapılması için kadın cezaevi görevlisi nezaretinde Menemen Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak Ö. Hanım’ın bebeği ile birlikte gitmesine izin verilmedi.

Ö. Hanım bebeği doğduktan ancak 5 gün sonra yanına gidip bebeğini emzirebildi. Yapılan müdahaleler sonucu hayata tutunan Murat bebeğin ayrıca sarılık olduğu, bunun yanında böbreklerinde de genişleme olduğu ve tedavi olması gerekebileceği öğrenildi.

Murat Bebek cezaeviyle yaklaşık 7,5 ay önce anne karnında tanıştı. Doğar doğmaz annesinden önce bir gardiyanla tanıştı. Şimdi 4 aylık ve halen annesiyle birlikte cezaevinde. Murat bebek ve yüzlercesi anneleriyle birlikte cezaevinde büyüyor.

Ö. Hanım ve Murat bebek ile diğer tüm mağdurlar bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmesini bekliyor.