Bir gecede insanın hayatı değişebiliyor. Bir haber alıyorsun neler olduğunu anlayamıyorsun. Bir süre sonra darbe olduğunu anlıyorsun. O gece darbe olduğunu öğrendiğimizde terminaldeydik.

Ablam ise Ankara’daydı, eşi genelkurmayda çalışıyordu. Ablam üç çocuğuyla lojmanda neler olduğunu  anlamaya çalışıyor, eşi ise mesaiden eve gelememişti komutanına ulaşamadığı için.

Ablam çocuklarını hiçbir şey olmamış gibi uyutuyor ve eşinden haber almaya çalışıyor. Ama nafile. Üst üste aramalardan sonra eşi dönüyor ve ben iyiyim siz kendinize dikkat edin, birkac gün haber almazsanız ailenin yanına git diyor.

Sabaha kadar uyuyamıyor ablam. Gece çocuklar korkarak uyanıp yanına geliyorlar, uçak seslerini duymuşlar bomba patlıyor sanmışlar. Sabah da eşinin elinden telefonunun  alındığını ve bir odaya kilitlendigini öğreniyor.

Eniştem 10 Temmuzda gözaltına alındı. Ablam çocuklarıyla yanımıza geldi. On iki gün boyunca eniştemden hiç haber alamadık, sürekli farklı yerde olduğunu söyleyip bizi oyaladılar. On iki gün sonra tutuklandı ve ihraç edildi. Şimdi Ankara Sincan cezaevinde.

Hiç alışık olmadığımiz bir hayat başladi bizim için. Ablamın evini boşaltacaktık ama yeni bir ev kiralayacak maddi gücü yoktu babamın. O yüzden biz evimizin eşyalarını boşaltıp ablamın eşyalarını koyduk. Şimdi ablamlar annemlerle birlikte yaşıyorlar.

Sonrasında ise on beş günde bir cezaevi yollarında gidip gelmeler başladı. Yeğenlerimin biri beş, birisi üç diğeri de bir yaşındalar. En büyükleri babasını çok özlediğinde “Babamın komutanı izin versin yanımıza gelsin artık.” diyor. Babalarıyla ilk görüşe gittiklerinde camın arkasından gördükleri için çok ağladılar. Hatta annesine babam neden kafeste diye sormuş en büyük yeğenim.Ablam ise babasının çok gizli bir işi olduğunu, onların oraya giremediklerini söylemiş. En küçükleri ise babasını tanımıyor, henüz dört aylıkken babası tutuklandı. Görüşlerde görüyor ama bir dahakine unutuyor.

Aynı zamanda amcamlardan da haber alamıyorduk yazın. Eylül’de kuzenimle yengem bize geldiklerinde haber alabildik. Amcamı birisi şikayet etmiş tutukalanmış. Bir süre sonra ise aynı kişi yengemi de şikayet etmiş o da tutuklandı. Amcam İzmir’de  yengem ise Ankara’da cezaevinde. Dört çocukları ise anneannesi ve dedesiyle yaşıyorlar şimdi.

Bu süreçte ailem çok yıprandı. Cezaevinde olmaları bizim için zor ama masum oldukları için içimiz bir nebze de olsa rahatlıyor. Biliyoruz ki bu dünyada hayatımız zorlaştı ama bunun bir de ahireti var.