Günümüz Türkiyesi’nde OHAL sürecinden kaynaklanan ve toplumun üzerine karabasan gibi çöken korkular nedeniyle insanların yapılan bu adaletsiz ve hukuk tanımaz uygulamalara sessiz kalmaları yaşanan mağduriyetlerin artarak devam etmesine neden olmakta. Adeta toplumun uygulanan bu insanlık dışı davranışları kanımsayıp, yöneticilerin hukuk dışı ve keyfi tutumlarına görmezden geliyor. Hal böyle olunca en son ceza tedbiri olarak uygulanması gereken tutuklama tedbirinin kolay bir şekilde uygulandığı görülüyor.

Türkiye’de yaşanan bu keyfi tutuklamalar ile cezaevlerinin kapasitelerinin çok üzerinde tutuklu bulunduğunu yetkililerin zaman zaman yaptıkları açıklamalarıyla biliniyor. İnsan hayatının hiçe sayıldığı ve balık istifi gibi tıka basa doldurulduğu yerlerden biri de Trabzon’daki Bahçecik Cezaevi’dir.

Yürürken Birbirlerinin Ellerine Basıyorlar

Trabzon Bahçecik Cezaevi’nde AİHM yetkililerinin belirlediği kriterlere göre en fazla 15 kişinin kalabileceği koğuşlarda şuan yaklaşık 3 katı olan 42 kişinin kaldığı belirtildi. Bahçecik Cezaevi’nde C.Bey’de uzun bir süredir tutuklu bulunuyor.

C.Bey’in yakınlarından elde edilen bilgilere göre koğuşların kalabalık olması nedeniyle cezaevi yönetimi tarafından tutuklulara yeterli miktarda yatak verilmediği belirtildi. Tutukluların kendi aralarında yataklarını nöbetleşe kullanarak uyudukları, yatak bulamayanların ise yerde yattıkları ifade edildi. Bu nedenle koğuşta yürümenin bile zorlaştığı, özellikle gece yürürken yerde yatan tutukluların ellerine yanlışlıkla basılarak yaralanmalarına sebebiyet verildiği öğrenildi.

Temiz Hava Almak İçin Pencerelere Sırayla Geçiliyor

Bir yandan koğuşların kalabalık olması bir yandan da havaların ısınmasıyla tutukluların temiz hava almaları güçleşiyor. Bahçecik Cezaevi’nde havalandırma sistemlerinin de yetersiz olması tutukluların pencere önlerinde kuyruk oluşturmalarına neden oluyor. Tutuklular pencere önlerinde sıraya geçerek rahat ve temiz bir hava alabilmek için uğraşıyorlar.

Yetkililerin bu tür sorunlara duyarsız kalmaları ile tutuklular adeta ölüme terk ediliyor. Tutuklu yakınları yetkililerden bir an önce bu sorunlara çözüm bulunması bekliyor.