15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülke insanın yargısız infazları ile birçok insan mağdur edilmeye devam ediyor. İşinden, mesleğinden ve özgürlüklerinden olan on binlerce insan akraba ve dostlarından beklediği ilgiyi ve yardımseverliği göremiyor.  Bu masum insanların birçoğu bekledikleri ilgiden çok farklı bir şekilde yakınlarının üzerlerine kapadıkları kapılara ve arkalarından söyledikleri yakışıksız sözlere şahit oluyorlar.

Oturdukları mahallede, aynı sofrada yemek yedikleri akrabalarının kendileriyle görüşmemesine üzülen bu insanlar toplumda oluşturulan ön yargı ile resmen ülkesinde tecride maruz kalıyorlar.

Annesi Korkudan Eve Dönmesini İstedi

Bu insanlardan biri de genç üniversite öğrencisi B. idi. Babası vefat ettiği için annesinin yetiştirdiği B. okuduğu üniversiteyi bitirdikten sonra ikinci bir üniversiteye daha kaydoldu ve uzun uğraşlar sonrasında oradan da mezun oldu. Başarılı bir okul geçmişi olan B. , ikinci üniversitesini de bitirdikten sonra staj yapmaya karar verdi. Daha sonra başarılı öğrenci B., staj başvurusunu yaptı ve stajı kabul edildi. Stajı başladıktan 1 hafta sonra 15 Temmuz darbe girişiminin olmasıyla ülkede meydana gelen olaylardan endişelenen B.’nin annesi gözü gibi baktığı çocuğunun stajını bırakmasını ve eve dönmesini istedi.

En Başta Dedikoduyu Akrabaları Başlattı

Şu an kapatılan yurtların birinde kalan B. , annesini kırmamak ve insanlardan gelecek herhangi bir zarardan emin olmak için memleketi İzmir’e geri döndü. Ancak ne yazık ki ikamet ettiği mahallesinde komşuları tarafından cemaat yurtlarında kaldığı bilinen B. hakkında evine döner dönmez dedikodu ve iftira söylentileri yayılmaya başlandı. B.’nin en zoruna gideni ise 1. Derece akrabalarının bu dedikoduları başlatmış olmasıydı. Babası vefat ettiği için annesinden başka dayanağı kalmayan B. , annesinin telkinleri ile güvendikleri bir akrabanın yanına gitmek zorunda kaldı.

Ancak zaman geçiyor ve B. hakkında söylenenler dedikodular ve iftiralar bitmek bilmiyordu. Üstüne üstlük bir de dedikodulara B.’yi olur olmadık yerlere şikâyet etme de eklenince aile, mahallenin oluşturduğu baskı ile başka bir yere taşınmak zorunda kaldı. Bu arada anneannesi vefat eden B. yaşanılan olaylardan sonra annesinin de panik atak olmasıyla hayatı iyice alt üst oldu. Her şeyden korkar hale gelen annesinin yaşadıklarının yanı sıra B. staj çalışmasının başlamadan bitmesi ve KPSS çalışamadığı için hayallerinin yarım kalmasından dolayı şimdi ne yapacağını şaşırmış durumda.