Aşçılık yapmakta olduğu yurt OHAL KHK’sıyla kapatılan, neyle suçlandığını dahi bilmeden aylardır cezaevinde tutulan ve bu nedenle aile düzeni darmadağın edilen bir emekçi ile ailesinin mağduriyetlerini kamuoyuna aktarıyoruz.

Yemeklerini Yaptığı Yurt Kapatıldı, Aylardır Sebebsiz Cezaevinde

Bey evli ve iki çocuk sahibi bir aşçı idi. Çalıştığı yurt KHK ile kapatılınca ailesinin geçimini temin edebilmek için başka bir iş aramaya başladı. Bu sırada bir sabah kapılarına polisin dayanmasıyla ailecek büyük şok yaşadılar. ‘Kendi halindeki bir aşçının ne gibi bir suçu olabilir, karışıklık olmuştur’ düşüncelerini taşıyan A. Bey, eşine “ifade verip dönerim” diyerek gitti. Ancak hukuki bir sebep gösterilmeden tutuklandı. Kendisine isnat edilen suçlamaları polislere sorduğunda ise herhangi bir cevap verilmedi ve sadece ‘hakkınızda ifade verilmiş olabilir’ denildi. Aylardır iddianamesi dahi hazırlanmadı. Bu süreçte ailesinin ellerinde, avuçlarında ne varsa tükettikleri belirtildi.

Aileleri Bile Görüşmek İstemiyor, Ailecek “Azılı Terörist” Muamelesi Görüyorlar

Aşçı A. Bey hapiste olduğu için akrabalarının, A. Beyle, eşi ve çocuklarıyla görüşmek dahi istemedikleri ifade edildi. “Bir aşçı yemekten başka ne yapabilir ki?” diye soran A. Bey’in eşi ‘azılı bir teröristmiş’ gibi muamele gördüklerini dile getirdi. Yıllardır kapılarına gelip hal hatır soran komşularının artık yolda görünce selam vermedikleri, çocuklarına ise okulda ‘babası terörist’ şeklinde psikolojik baskılar yapıldığı öne sürüldü. Mahkeme aşamalarını takip etmesi için görüştükleri avukatlar ise davayı kabul etmek istemediklerine dair cevaplar verdi.

Allah’ın Güzel Bir Kapı Açması İçin Dua Ediyorlar

Aylardır zulmedilen A. Bey ve ailesinin tüm hayatları ve düzenleri darmadağın edildi. Kimselere dertlerini anlatamamaktan, tüm kapıların yüzlerine kapanmasından muzdarip olan mağdur aile, kapanan onca kapının yerine güzel bir kapı açması için Allah’a dua ediyor. İnsanların mağduriyetlerini bir nebze olsun anlamalarını istiyorlar.