Soru şu; Devlet vatandaşına tuzak kurar mı?  Cevabı hayır olduğu için, yakın zaman önce yollarda tuzak olarak uygulanan elektronik radar uygulaması kaldırıldı ve bu husus, İçişleri Bakanı tarafından iftiharla kamuoyuna deklare edildi.

İkinci soru ise şu; Devlet cezaevine attığı mahpuslara tuzak kurabilir mi? Aslında bunun cevabı da açık, elbetteki hayır. Çünkü devlet, hukukla bağlıdır. Bir devleti mafya örgütlenmesinden ayıran şey; hukuka bağlı olmasıdır. Buna rağmen bugün Sivas Cezaevi’nde, hem de bizatihi savcıların kendi tasarruflarıyla mahpuslara tuzak kurdukları iddia ediliyor.

Koğuşlardaki Mahpus Sayısı Azaltıldı

Magduriyetler.com internet sitemize ulaşan bilgiye göre, yakın zaman önce Cumhuriyet Savcılarının talimatıyla, Sivas Cezaevi’ndeki bazı kişilerin koğuşları değiştirildi ve Hizmet Hareketine yönelik yapılan operasyonlarda tutuklanan insanların bulunduğu  koğuşlarda kalan insan sayısı azaltıldı.

İtirafçı Olanlar Serbest Kaldı Yalanı Uyduruldu

İkinci adım olarak da mahpuslara, “koğuşlardan ayrılan kişilerin itirafçı olduğu için serbest bırakıldığı ifade edildi. Bu yalana inanan ve kurulan tuzağı fark edemeyen bazı kişiler de, cezaevinden kurtulabilmek için itirafçı oldukları öğrenildi. Kendilerini kurtarabilmek için masum insanlara iftira atmaktan çekinmeyen bu insanlar, serbest bırakılmadıklarını görünce tuzağı anladılar ama iş işten geçmiş oldu.

Savcılar Suç İşliyor

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz bir hukukçu; “Ceza Muhakemesi Kanununun 148. Maddesinde yasak sorgu yöntemleri sayılmaktadır. Aldatma ve kanuna aykırı yarar vaad etme, hukuk sistemimizde yasak sorgu yöntemleri arasında sayılmaktadır. Bu yöntemle alınan ifadelerin hukuki bir geçerliliği olmadığı gibi, bu yöntemlere başvuran görevlilerinin de ‘kamu görevlisinin görevi kötüye kullanması’ suçunu işledikleri açıktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Şu durumda Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) ve Adalet Bakanlığı’nın harekete geçerek, ilgili savcı ve diğer görevliler hakkında adlî ve idari soruşturma başlatmasını bekliyoruz.