Bolu F Tipi’nde epilepsi raporu olan mahpus, elleri kelepçeli olarak hastaneye götürüldüğünü ve ameliyat edildiğini söyledi

Bolu F Tipi Cezaevi’nde Rıdvan Tanış isimli mahpus, yaşadığı işkenceyi mektupla duyurdu. Tanış, kelepçe ile hastaneye kaldırıldığını ve ameliyat edildiğini ifade etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Bolu F Tipi Cezaevi’nde adı İHD’nin hasta tutsaklar listesinde de bulunan Rıdvan Tanış, epilepsi hastası olmasına rağmen kelepçeyle hastaneye kaldırıldığını ve ameliyat edildiğini aktardı.

Doktor müdüre, müdür doktora!

Bolu F Tipi Cezaevi’nden mektup gönderen Rıdvan Tanış, cezaevinde yaşanan hak ihallerini aktardı. İHD hasta tutsaklar listesinde olan Tanış, epilepsi, kalp ve astım hastası. Hastalıkları ile bilgi veren Tanış, bir kum torbası için dahi çok uğraştığını ve eli kelepçeli bir şekilde ameliyat edildiğini aktardı.

‘Sara raporum var, kelepçeyi açmadılar’

Tanış, “Son zamanlarda sürgünlerden kaynaklı yazamadım. Mardin’den Şırnak’a, Van’a ve Erzurum’a derken kendimi Bolu F Tipi Cezaevi’nde buldum. Burada devamlı epilepsi ilaçlarımı veriyorlar ve revire keyfi bir şekilde çıkarmıyorlar. Hatırlamıyorum en son ne zaman revire çıktığımı. Cezaevi müdürüyle görüştüm; kaslarım eriyor, bu nedenle bana kum torbası (2 kilogram) verir misiniz, dedim. Tamam dediler. Revir doktoru, ‘müdüre git’ diyor, müdür ‘tamam’ diyor ama kum torbasını vermeyi erteliyorlar. Geçenlerde hastaneye kaldırıldım. Diş ameliyatı olacaktım. Elim kelepçeliydi, sara raporum var ama kelepçeyi açmadılar” diye yazdı.

Sevk işkenceye dönüştü

Tanış, “Artık revirdeki personeller de doktorlara baskı yapıyor. Bu nedenle hastaneye sevk olamıyoruz. Odamız gargara doldu. 6 aydır sabah akşam dişten dolayı kan atıyorum” dedi.