Hukuksuz gözaltına alınan on binlerce insanın haksız gerekçelerle tutuklanması masum insanların mağduriyetlerini arttırmaya devam ediyor. Mağduriyetler sitemize gelen mesajda Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne giren bir kadının yaşadığı hukuksuzluklar gözler önüne seriliyor.

MS Hastası Kadın Tutuklandı

Tekirdağ’da M. isimli bir kadın hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı ve daha sonra tutuklanarak cezaevine girdi. MS hastası olan ve raporu olduğu halde polisler tarafından acımasızca gözaltına alınan M. Hanıma evden çıkarılırken ters kelepçe takıldığı öğrenildi. Hem hasta hem de kaçması mümkün olmayan kadına karşı yapılan bu kötü muamele sonrasında M.’nin annesi fenalaştı. Kızına yapılan muameleye şahit olan çaresiz annenin kalbi daha fazla dayanamadı ve vefat etti. Siyasi iktidarın baskısıyla yapılan bir gözaltı ve devamında uygulann gayri insani muamele sonrasında bir insan daha vefat etmiş oldu.

Eşin Gelmezse Seni Karnındaki Bebekle Hapse Tıkarım

Gözaltındayken nezarethanede kalan hasta kadına ilaçları verilmedi. Günlük iğne olması gereken kadına iğne de yapılmadığı belirtildi. Neden gözaltına alındığını emniyette öğrenen çaresiz kadın duydukları karşısında şok oldu. Yasal bir derneğe üye olması, eşinin aranıyor olması ve bir kişinin yaptığı ihbar nedeniyle gözaltına alınan kadın hasta haliyle nezarethanede zor şartlar altında kaldı. Ayrıca nezarethanede hamile bir kadına bir polis memurunun söylediği sözler de orada bulunanların kanını dondurdu. Hamile kadına “eşin gelmezse seni karnındaki bebekle hapse tıkarım” diye tehdit eden polis memuru özellikle kadınların gözaltına alınma sebebini ortaya koydu.

Daha sonra haksız bir şekilde tutuklanan kadın Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 7 kişilik koğuşta 23 kişiyle birlikte kalan tutuklu kadınlardan birçoğu yerde yatmak zorunda kalıyor. Tutuklamaların çoğunun hukuksuz bir şekilde olması nedeniyle cezaevlerinin de dolup taştığı belirtiliyor. Cezaevinde cemaat soruşturmasından tutuklu bulunanlara yönelik yapılan ayrımcılık nedeniyle masum insanlar çok ağır şartlar altında yaşamaya zorlanıyorlar.

Ayrıca kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bile tutuklulara verilmediği anlaşılan Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklulara yapılan hukuksuzluklar artarak devam ettiği öğrenildi.