BİR ‘ŞEYTANLAŞTIRMA’ VAKASI – İL: MERSİN

317

Aslında her şey 15 Temmuz ile başlamadı. 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrasında gün yüzüne çıkan totaliterleşme eğilimi, adım adım tüm ülkeyi esir aldı. Eğitim alanından, iş hayatına, medya kuruluşlarından,  bürokrasiye kadar, bu ‘cadı avı’na maruz kalan her bir fert, önce ağır bir mobbingle yüzleşti, darbe girişimi sonrasında ise sistematik bir şekilde ‘şeytanlaştırıldı.’

‘Şeytanlaştırma’ (demonizing) siyaset ve iletişim bilimlerinin çok sık kullandığı bir terim; muhalifini, yerleşik inançlar, özellikle de din ve milliyet üzerinden suçlayarak değersizleştirmek, mahkûm etmek anlamına geliyor. İşte o onbinlerce ‘şeytanlaştırma’ vakasından biri de Mersin’de yaşandı.

Edinilen bilgiye göre, Mersin’deki bir kamu kuruluşunda çalışan A. Bey, 17/25 Aralık operasyonları sonrasında, gerekçesiz bir şekilde çalıştığı birimden çıkarıldı ve başka bir ile tayin edildi. İstanbul’da yapılan bir operasyonun, Mersin’de çalışan bir memurun tayinine nasıl sebep olabildiği, ayrı bir tartışma konusu, ona hiç girmeyelim.

A. Bey ailesini, çoluğunu çocuğunu alıp, tayin edildiği ile gitti ancak mesele bununla sınırlı değildi. Bazı ‘şeytanlaştırma’ fısıltıları, henüz o gelmeden evvel ilgili kişilere ulaştırılmış olmalı ki; A. Bey, o ilin en ücra ilçesine gönderildi.

İlçede, çocuklarının iyi eğitim alabilecekleri bir okul yoktu. Üstelik kiralık ev bulmak da oldukça zordu. Bu yüzden A. Bey, ailesini il merkezine yerleştirdikten sonra, kendisi ilçeye gitti. Bu vaziyette, ailesinden ayrı bir şekilde iki yıl ilçede çalıştı.

15 Temmuz sonrasında, bir mesai arkadaşının iftirasıyla gözaltına alındı. Neyse ki, mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bu süreçte görevinden uzaklaştırıldı. Kasım ayına kadar açıkta bekledikten sonra, çıkarılan bir KHK ile mesleğinden ihraç edildi.

Ülkede ne kadar mağdur insan  bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız, hesap kolay. Bu örneği yüz elli binin üzerinde bir sayıyla çarpmalı, çıkan rakama bu insanların anne, baba, eş ve çocukları ile, en azından birinci derece yakınlarını da katmalısınız.