Giresun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda özellikle AYM başvurusu gibi bir takım dilekçelerin işleme konulmasında gecikmeler yaşandığı, koğuşların kapasitesinin çok üzerinde olması sebebiyle yerde yatmak zorunda kalan tutuklular bulunduğu öğrenildi.

Sitemize ulaşan bilgilere göre birçok tutuklu ve hükümlüye sağlanan kültür ve sanat etkinliklerine katılma hakkının, Hizmet Hareketi’ne yönelik cadı avı kapsamında tutuklananlara kullandırılmadığı, ayrıca spor yapmalarının engellendiği kaydedildi.

Ayrıca cezaevinde tutuklu yakınlarının getirdiği kıyafetlerin kabulünde de büyük sıkıntılar yaşandığı, zaman zaman keyfi bir şekilde kıyafetlerin geri çevrildiği bildirildi.

Cezaevinde zaman zaman gazetelere erişim hakkının kısıtlandığı, radyoların tamamının toplandığı, gelen/giden mektupların ulaşma sürelerinin ise çok uzun olduğu öğrenildi.

Koğuşların çok kalabalık olması sebebiyle bir kısım tutukluların yerde yattığı, yine kalabalık sebebiyle tuvalet ve banyo ihtiyaçlarının karşılanması esnasında büyük sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Tutuklu ve yakınlıklarının kendilerine yapılan keyfi uygulamaların bir an önce cezaevi yönetiminin son vermesini talep ediyorlar.

 

Fotoğraf: DHA