Uzun süredir Hizmet Hareketine yönelik sürdürülen intikam siyasetinin mağdurlarından Kayserili işadamı Seyit Sevgin Hakk’ın rahmetine yürüdü.

Binlerce hasta tutukludan biri olan Sevgin, 10 ay tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz Haziran ayında sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. Hastalığına ve cezaevindeki zor şartlara rağmen etrafındaki herkese moral kaynağı oldu. Hayatı boyunca başkaları için yaşayan Seyit Sevgin cezaevinde de kendinden daha çok  koğuş arkadaşlarının dertleriyle ilgilendi.

 

Hayatını Eğitime Adamıştı

 

Kayserili işadamı Sevgin’in diğer öne çıkan bir vasfı da bir eğitim aşığı olması. Daha iyi bir dünyanın ancak eğitimle mümkün olabileceğine inanıyordu. 90’lı yılların başında Rusya’daki eğitim faaliyetlerinin içinde yer aldı. Bu ülkedeki birçok eğitim müessesesinin açılışında ve faaliyetinde büyük emek ve desteği oldu. Rus ögrencilerinin büyük sevgisine mazhar olan Sevgin onları kendi çocuklarından ayrı görmedi. Bütün gayreti çocukların barış dolu bir dünyada yaşaması içindi.

 

Yaşadığı Gibi Öldü

 

Hayatını eğitime adayan işadamı Sevgin terörist ilan edilerek tutuklanmasına rağmen devletine ve milletine küsmedi. İmkan oldukça eğitim faaliyetlerinin devam etmesini tavsiye etti. Çalışkanlılığı ve güleryüzüyle son anına kadar örnek bir insan olarak yaşadı ve geride kalanlara ‘hoş bir sadâ’ bıraktı.

 

Seyit Sevgin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevelerine sabır diliyoruz.