Eşi görülmemiş yolsuzluk ve tarihi casusluk soruşturmalarını yürüten önemli isimlerin, bulundukları cezaevlerinde herhangi bir sebep olmadan hücreye kondukları ortaya çıktı.

 

Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş yolsuzluklara karışanlara yönelik operasyonlara imza atan ve Selam-Tevhid Terör Örgütü/Casusluk soruşturmalarını yürüten polis şeflerinin ve dönemin EGM İstihbarat Daire Başkanlarının, bulundukları cezaevlerinde hücreye kondukları öğrenildi.

 

Cezaevi yönetimlerince, hücre uygulamasının nedenine yönelik bir açıklama yapılmadı. Tutukluların ortada hiçbir sebep yokken tecrit edilmesinin, suçüstü yakalananların bitmek bilmeyen intikam hırslarının bir tezahürü olmasının yanında, duruşlarından taviz vermeyen tutuklulara psikolojik baskı kurulmak istenmesi olarak değerlendirildi.

 

Edinilen bilgilere göre hiçbir sebep yokken tecrit edilen tutuklu polis şeflerinin bazılarının isimleri şunlar:

 

– Ramazan Akyürek

 

– Ömer Altıparmak

 

– Yurt Atayün

 

– Ömer Köse

 

– Mehmet Akif Üner

 

– Mustafa Demirhan

 

Hatırlanacağı üzere; yaklaşık iki hafta önce herhangi bir gerekçeye dayanmaksızın, Silivri Cezaevindeki tutuklulardan Yurt Atayün Edirne F Tipi Cezaevine, Ömer Köse ise Tekirdağ 2 Nolu F tipi Cezaevine sevk edildiği ortaya çıkmıştı.