15 Temmuz bahanesiyle OHAL Cumhuriyeti’ne dönüştürülen Türkiye’de, başta Hizmet Hareketi olmak üzere tüm muhalif kesimlere yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor.

 

Bu sürecin en büyük mağdurları ise kadınlar ve bebekler. Halen yüzlerce bebek, anneleriyle birlikte yetersiz beslenme ve hijyen koşullarında tehlike altında. Yetkililer ise, OHAL’ den aldıkları cesaret ile bu durumu gizlemeye çalışıyor.

 

CHP İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin bildirdiğine göre; TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, cezaevlerinde 235 bin 888 mahkum olduğunu açıkladı. Ayrıca kadın mahkum sayısını 9700 ve annesiyle birlikte kalan çocuk sayısını da 650 olarak belirtti.

 

Ancak açıklanan rakamlarda kaç kadının bebeğiyle birlikte tutuklu olduğu belirtilmiyor. Oysa binlerce kadın ve yüzlerce çocuğun 15 Temmuzdan sonra tutuklandığı biliniyor. Bu kadınlardan birçoğunun halen iddianamesi bile yazılmış durumda değil. Başta Avrupa İnsan Hakları Komisyonu olmak üzere Türkiye’de kadın ve çocuk hakları konusunda çalışan sivil toplum örgütleri, bakıma muhtaç yaşta çocuğu olan kadınların tutuksuz yargılanması gerektiğini savunuyor.

 

Yetkililer ise bu durumu gizlemek ve insan hakları çevrelerinden gelecek baskılardan kaçınmak için, ‘mahkum’ kadınlar ve çocukları diyerek bu kadınların suçlarının kesinleştiği algısı oluşturmaya çalışıyor.

 

Bunun yanı sıra, cezaevlerindeki doktor sayısı, 8’i kadrolu olmak üzere toplam 279 olarak açıklandı. Diğer bir deyişle, 845 kişiye bir doktor düşüyor. Cezaevlerindeki anneler ve çocuklarının ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten aileler, bu annelerin bir an önce tahliye edilmesini istiyor.

 

Anayasa ve BM Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırı bu duruma medyanın ilgisizliğinden yakınan aileler,  masum bebeklerin haklarını korumaktan korkanların da bu suça ortak olduklarını belirtiyor. Hizmet Hareketi mensubu bir baba, isyanını şöyle dile getiriyor: “Bizden intikam almak için çocuklarımıza eziyet ediliyor. Maalesef, sırf bizim çocuklarımız diye bu bebeklerin durumu kimsenin umrunda değil.”

 

Resim: TR724 haber sitesi