Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı belirleyen Ege Denizi ve Meriç (Evros) Nehri’nin suları son birkaç yıldır pek çok Suriyeli mülteciye mezar oldu. İki ülkeyi ayıran suların son kurbanları ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Gülen Hareketi mensupları.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 5 kişilik Maden ailesi Yunanistan’ın Midilli adasına geçmeye çalışırken boğulmuştu. 13 Şubat’ta ise daha büyük bir facia Meriç Nehri’nde gerçekleşti.

İki aile ve genç bir erkekten oluşan 8 kişilik Gülenist Mülteci grubunu taşıyan plastik bot Meriç Nehri’nde alabora oldu. Aynı aileden iki çocuk ve annelerinin cesedi kıyıya vururken diğerleri halen kayıp.
Hayatını kaybeden çocukların babası Uğur Abdurrezak 11 aylık hapis sürecinin ardından Ocak ayında tahliye olmuştu.
Aileyi tehlikeli yolculuğa çıkaran süreç Türkiye’deki 15 Temmuz şaibeli darbe girişiminin ardından başladı.

39 yaşındaki İngilizce öğretmeni Uğur Abdurrezak ve 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni eşi Ayşe Abdürrezak, 2016 yılı Temmuz ayında iktidar partisi AKP tarafından Olağan Üstü Hal ilan edilmesinin ardından mesleklerinden ihraç edilen kamu personeli 30 bin öğretmen arasındaydı. İkisi
de Gülen Hareketi üyesi old
ukları gerekçesiyle işlerini kaybettiler.

Uğur Abdurrezak, işini kaybettikten 6 ay sonra bir sabah evinden gözaltına alındı ve Kandıra Cezaevi’nde 11 ay tutuklu kaldı. Geçtiğimiz Ocak ayında tahliye edildi ancak “terörist” suçlamasıyla davası devam ediyordu.

6.5 yıl ile 22 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanan Uğur Abdurrazak bu nedenle ailesiyle birlikte ülkesini terketmeye karar verdi.

11 yaşındaki oğlu Abdülkadir Enes ve 2 yaşındaki oğlu Halil Münir’i yanlarına alan aile 13 Şubat gece yarısı Meriç nehri üzerinden Türkiye’den kaçmak için yola koyuldu. İnsan kaçakçıları eşliğinde uzun yürüyüşün ardından sabah 05:00 civarında Meriç nehrine ulaşan aileyle birlikte yürüyen başka bir aile daha vardı.
30 yaşındaki Fahrettin Doğan ve 28 yaşındaki Aslı Doğan ile 2.5 yaşındaki bebekleri İbrahim Selim Doğan da yine Gülen Hareketi üyesi oldukları gerekçesiyle alacakları hapis cezasından kaçmaktaydılar. Fatih Yaşar isimli bir başka arkadaşları da beraberlerindeydi.
Üçü çocuk toplam 8 kişi, insan kaçakçıları eşliğinde Meriç Nehri kıyısında kendilerini karşıya geçirecek plastik bota bindiler. Ancak bilinmeyen bir sebeple bot nehri geçerken alabora
oldu.

Yapılan ilk aramada Ayşe Abdurrezak ve 11 ile 2 yaşındaki iki oğlunun cesedi bulundu. Botla karşıya geçmeye çalışan diğer 5 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

İki yıl önce Aylan bebeğin boğulmasıyla Suriyeli mültecilerin dramı konuşulurken şimdi Türkiyeli mülteciler ve bebekleri aynı şekilde boğularak hayatını kaybediyor.
Gülen Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan sosyal ölüm politakaları nedeniyle benzer can kayıplarının artması olası.

Yaklaşık 50 bin Gülen Hareketi mensubu tutuklu durumda. 120 binden fazla kişi hakkında hakkında ise yargı süreci devam ediyor. On binden fazla Gülenist tehlikeli yolculukları göze alarak Avrupa ülkelerine iltica etti.

https://www.reuters.com/article/us-eu-migrants-turkey/three-dead-after-refugee-boat-capsizes-near-turkey-greece-border-idUSKCN1FX21E?feedType=RSS&feedName=worldNews&utm_source=Twitter&utm_medium=Social&utm_campaign=Feed%3A+Reuters%2FworldNews+%28Reuters+World+News%29

http://www.foxnews.com/world/2018/02/13/hundreds-young-turkish-children-jailed-alongside-their-moms-as-part-post-coup-crackdown.amp.html?__twitter_impression=true

http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2018/Feb-13/437889-10-migrants-bou