Darbe girişimi bahanesiyle Türkiye’de başlayan ve süregelen baskılar ve keyfi tutuklamalar yüzbinlerce insanı mağdur etmeye devam ediyor. 50 bin insan basit gerekçelerle cezaevinde. Bunların yaklaşık 8 bini kadın. 668 bebek de anneleriyle birlikte demir parmaklıklar akasında.

Bu bebeklerin büyük çoğunluğu anne sütüyle beslenmesi gereken çağda. Cezaevi koşullarında yetersiz beslenen anneler bebeklerine gerektiği kadar süt veremiyorlar. Ek gıda alması gereken bebeklere bu imkan dahi verilmiyor. 6 aylık bebeğine patlıcan yemeği yedirmek zorunda kalan anneler bile var. Toprağa dokunamayan ve temiz havadan yoksun bebekler, güneş ışığı da alamadıkları için ciddi risklerle karşı karşıya.

7 aylık Elif bebek annesinin karnında iken cezaevi ile tanıştı. Doğumdan sonra tahliye edilmeyen annesiyle birlikte tekrar cezaevine dönmek zorunda bırakıldı. 7 aydır yetersiz besleniyor. Güneş görmeyen vücudu gelişim bozukluğu riski taşıyor.

2-3 yaşındaki çocuklarının cezaevinde büyümesini istemeyen kimi anneler çocuklarının hasretine katlanmak zorunda kalıyor. Akrabalarının yanında kalmak zorunda olan çocuklar ise psikolojik sorunlar yaşıyor. Dedesiyle kalan Ömer Affan bebek ayağındaki kemik eğriliğinden ameliyat oldu. Ancak annesinin bakımından ve şefkatinden mahrum.

Hem annesi hem babası tutuklu olan 2 yaşındaki Melek bebek ise Çocuk Esirgeme Kurumuna verildi. Sürekli ağlayan Melek yemek yemek dahi istemiyor.

İnsanların işinden atıldığı ve hayatlarının çalındığı Türkiye’de, hayata yeni başlayan bebeklerin ise geleceği çalınıyor. Fiziksel ve psikolojik hastalık ve travmalara maruz bırakılan binlerce çocuk vicdan sahiplerinin ses vermesini bekliyor.