Türkiye’de her kesimden insan tuhaf gerekçelerle tutuklanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ankesörlü telefondan arandığı gerekçesiyle bazı muvazzaf askerler gözaltına alınmıştı. Bu askerlerden biri 2 aydır tutuklu ve aynı zamanda verem hastası. Avukat Ali Çitil, müvekkilinin hastalığının bulaşıcı olduğuna dair hastaneden alınan rapor olmasına rağmen tahliye taleplerinin reddedildiğini belirtiyor.

Cezaevi doktoruna da başvuran tutuklu askerin tedavisi için gerekli ilaçları temin edemediği de öğrenildi. Avukat Çitil’e göre Hipokrat yeminine bağlı kalması gereken cezaevi doktorunun, diğer tutukluların da sağlığını düşünerek hasta müvekkilinin bir an önce tedavi edilmesi için gorevini yapması gerekiyor. Tutuklu askeri tahliye etmeyen mahkeme hem hasta askerin hayatını hiçe saymaya hem de diğer tutukluların sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Avukat Çitil, verem hastası müvekkilinin bir an önce tahliye edilmesini, savcı ve cezaevi yetkililerin bu haklı taleplerini yerine getirmesini ümit ediyor.