OHAL Türkiye’sinde özellikle cezaevlerinde yapılan işkencelerle ilgili haberler artarak gelmeye devam ediyor. Son olarak Osmaniye cezaevinde gardiyanların işkence ve kötü muameleleri sonucu, tutukluların sırtlarında sandalye kırıldığı, dayaktan vücutlarının morartıldığı ve bazı tutukluların yürüyemez hale getirildiği iddia edildi.

 

 

ArtıGerçek sitesinde yer alan habere göre, Osmaniye T Tipi Cezaevinde yaşanan işkence ve darp olaylarının ayrıntıları şu şekilde gerçekleşti:

 

Cezaevinde Sayım Dayağı

 

Tutuklu yakınlarının iddiasına göre, şiddet cezaevi idaresinin sabah ve akşam sayımlarını ayakta almak istemesi üzerine uygulandı. Ayakta sayımın kabul edilmemesi üzerine koğuşlara giren gardiyanlar, tutuklu ve hükümlüleri darp etti, sert şiddet uyguladı. Tutukluların vücutlarının mosmor olduğu belirtildi.

 

Yılmaz: Oğlumun Sırtında Sandalye Kırmışlar

 

18 Şubat 2017 tarihinde cezaevinde bulunan oğlu Mehmet Naci Yılmaz ile görüşen Cuma Yılmaz, görüşme sonrası Artı Gerçek’e konuştu. Oğlu Mehmet Naci Yılmaz’ın kendilerine uygulanan şiddeti anlattığını ifade eden baba Yılmaz, “Koğuşlardaki dayak Cuma günü başlamış. Cezaevi idaresi ayakta sayım istemiş, siyasi koğuşta bulunanlar bunu kabul etmeyince olan olmuş. Cuma gününden bu yana her sabah ve akşam 60-70 gardiyan koğuşa dalıyor. Tutuklu ve hükümlüleri darp ediyor. Oğlumun sırtında sandalye kırmışlar. Sırtı mosmordu. Başka bir arkadaşı havalandırmaya fırlatılmış. Kolu, vücudu morarmış. Her gün dayak ve şiddet uygulanıyor. Çocuklarımızın can güvenliği yok” dedi.

 

“Şiddet Bakanlığın Yazısı İle Başladı”

 

“Cezaevi idaresi neden bu şekilde şiddet uyguluyor?” sorusuna baba Yılmaz, “Her şey idarenin ayakta sayım almasını istemesi ile başlamış. Tutuklu ve hükümlüler cezaevi idaresi ile görüşmüşler. İdare, tutuklulara ‘bakanlıktan bir yazı geldiğini, bu yazıya göre sayımın mutlaka ayakta alınacağı, ayakta sayımı kabul etmeyenlerin ise zor kullanılarak kaldırılacağını’ talimatının olduğunu anlatmış. Bunun ardından şiddet ve dayak başlamış. Oğlumun anlattığına göre her gün sabah akşam dayak uygulanıyor” cevabını verdi.

 

“Bir Çok Tutuklu Ve Hükümlü Yürüyemiyor”

 

Baba Yılmaz, Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan T-1 ve T-2 koğuşlarındaki bu uygulamaların kadın koğuşunda da tekrarlandığını söyledi. Sabah ve akşam yapılan sayımlara cezaevi müdürü ve baş gardiyanın da katıldığını anlatan Yılmaz, “Dayak sırasında cezaevi idaresinin tümü katılıyor. O sırada başgardiyandan müdüre kadar hepsi koğuşlarda hazır bulunuyor. Birçok tutuklu ve hükümlü gördüğü şiddetten dolayı yürüyemiyor. Can güvenlikleri yok” diye konuştu.