OHAL ilanının hemen ardından gözaltına alınan ve daha evinden çıkarılmadan darp edilmeye başlanan öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun nasıl öldürüldüğünün ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

 

Şeker hastası olan Açıkkollu gözaltına alınırken şeker komasına girmesine rağmen insulin iğnesinin eller kelepçeli bir şekilde vurulduğu öğrenildi. Emniyet nezarethanesinde ilaçlarının verilmediği, öldürüldükten sonra eşyalarını almaya giden eşinin ilaçların çok azının kullanıldığını görmesiyle ortaya çıktı. Polisler tarafından defalarca tokatlandığı, tekmeler yediği hastane raporlarınca sabit olmasına rağmen hiçbir adli işlem yapılmadığı iddia edildi.

 

Gazeteci Ece Sevim Öztürk’e konuşan koğuş arkadaşı G. B. gözaltında emniyette Açıkkollu ile birlikte kaldığını, genç öğretmenin uğradığı işkenceleri kendilerine anlattığını söyledi. Aldığı darbelerin etkisiyle geceleri uyuyamayan merhumun en ağırına giden şeyin ise vatan hainliği ve teröristlikle suçlanmak olduğunu ifade etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı da hazırladığı raporla Gökhan Açıkkollu’nun kalp kriziyle ölmesinin işkencelere ve ilaçlarının verilmemesine bağlı olduğunu belirtti.

 

Gökhan Açıkkollu’nun gözaltında işkence ile öldürüldüğü netleşmesine rağmen işkenceci polisler hakkında soruşturma izni verilmedi. Konuyla ilgili konuşan hukukçular normal adalet düzenine geçildiğinde işkencecilerin ve soruşturulmalarına izin vermeyen yetkililerin suç ortağı olarak bu cinayetten yargılanacaklarına inançlarının tam olduğunu belirtiyor.