Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan insanlara işkence yapıldığı bilgileri gelmeye devam ediyor. Gözaltında işkenceyle öldürüldüğü netleşen öğretmen Gökhan Açıkkollu vakası hala tazeliğini korurken işkenceci polislerin yargılanmasına izin verilmiyor. Mücadeleye ‘zarar’ verir endişesiyle işkence iddiaları görmezden geliniyor ve hiçbir işlem yapılmıyor.

 

Rize’de de işkence mağdurlarının konuşmasına dahi izin verilmiyor. Rize Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Bayram Kantık’ın işkence gördüklerini belirten sanıkların duruşmalarda konuşmalarına izin vermediğini daha önceki haberlerimizde sizlere duyurmuştuk. Yeni bir işkence vakası da darp raporlarına rağmen gizlenmeye çalışıldığı iddia edildi.

 

16 Şubat günü Rize il imamı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Kemal Sağlam’ın (35) 14 gün boyunca işkence gördüğü öğrenildi. Vücuduna elektrok şok verilen ve buzlu suyla işkence yapılan Sağlam’ın hala vücudunun bazı yerlerini kullanamadığı belirtildi. Rize Emniyetinde görevli Gökmen, Mahmut, Kamil ve Hüseyin isimli polisler işkenceciler arasında yer aldıkları iddia edildi. Bu polislerin işkenceleri darp raporuyla belirlenmesine rağmen Rize adliyesi harekete geçmedi. İşkenceci polisleri koruyan Rize yargısı Kemal Sağlam’ı ise 2 Mart günü tutukladı.

 

Gözaltında ifade vermesi için uygulanan baskılar arasında Sağlam’a ağır ilaçlar verildiği de öğrenildi. İlaçla işkence yapılması işkenceci polislere profesyonel yönlendirme yapıldığı şüphesini uyandırıyor. Ne tür ilaçların şüphelinin zihnini çözeceğinin polisler tarafından bilinmesinin mümkün olmadığını belirten uzmanlar işkencecileri istihbarat örgütlerinin yönlendirdiğini belirtiyor. Kırıkkale’de de benzer işkence vakalarının yaşanması işkencelerin MİT’in kontrolünde yapıldığı iddialarını güçlendiriyor.