Yaklaşık iki yıldır süregelen baskı ortamı ve tutuklamalar binlerce masum ailenin çok zor günler yaşamasına neden oluyor. İşsiz kalan aileler maddi zorluklarla mücadele ederken, tutukluların aileleri zorlu psikolojik süreçlerden geçiyor.

 

Kütahyalı Öztürk ailesi de mağdur edilen ailelerden. Ailenin büyük kızı Ümmü Gülsüm (23) üniversite son sınıfta okurken bir yıl önce tutuklandı. Bu kararla şok olan şeker ve migren hastası anne ve kalp krizi geçiren babası hastaneye kaldırıldı. Yozgat’ta tutulan Ümmü Gülsüm Ankara’ya sevkedildi ve aile geçtiğimiz günlerde verilen mahkeme kararı ile yıkıma uğradı. Kızlarına 7.5 yıl hapis cezası verilen aile psikolojik olarak ayakta kalmakta zorlanıyor.

 

Yolculuk yapması riskli olmasına rağmen annesi kızını görmek için iki haftada bir cezaevine gidiyor. Babası ise üniversitede okuyan diğer kızının ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunda olduğundan kızını ziyarete gidemiyor.

 

Cezaevinde hastalanan Ümmü Gülsüm’e gerekli tedavi imkanı verilmediği öğrenildi. En basit tıbbi test sonuçlarıni iki üç ayda alabilen genç kadın ayrıca fiziki şartları daha kötü

 

olan adi suçlular koğuşuna konulduğu belirtildi. Adeta intikam alınırcasına genç üniversite öğrencisi ve ailesine yapılanlar vicdanlara sığmıyor. 23 yaşındaki bir üniversite öğrencisinin 7.5 yıl hapis cezası alacak ve ailesini böylesi acılara sürükleyecek hangi suçu işlediği ise halen bilinmiyor. Asılsız iddia ve iftiralarla hayatları karartılan binlerce insandan sadece biri Ümmü Gülsüm.