Gazeteci Tarık Toros, “Tutuklu on binlerce masum, binlerce işkence vakası, cezaevlerindeki yüzlerce bebek, evinin önünde güpegündüz kaçırılan onlarca insan, hastane odasında gözaltına alınan lohusa kadınlar, intihar süsüyle öldürülenler, babası yüzünden tutuklanan çocuklar, kocası yüzünden içeri tıkılan anneler, dışarıda kahrından yaşamını yitiren nineler, dedeler, topyekûn iflas eden insanlık ve insanlığımız. Necip milletimiz demiyorum artık. Hayatım boyunca da demeyeceğim bunu.” diyor.

Bu sözlerinin üzerinden tam dokuz ay geçti. Yaşanan dramlar, bahsedilenle kalmadı. O dönem, Toros’un düşüncelerine katılmayan ya da hak vermeyenler, Toros’a kızanlar, hatta hakaret edenlerin büyük çoğunluğu, şu an pişmanlık yaşıyor olmalılar. Çünkü kendilerine uzanana kadar zulme kör kalan büyük çoğunluk, küçük azınlık olarak kalma yolunda hızla devam ediyor.

Geçenlerde sosyal medyada gündem olan olayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ak Parti Milletvekili Orhan Deligöz, Erzurum’da trafik kazasına neden olduğu gerekçesiyle savcılık talimatıyla 19 aydır tek başına gözetim altında tutulan buzağı için devreye girdi ve serbest kalmasını sağladı. Zulmün zirve yaptığı bu dönemde, bir hayvan için de olsa adaletin tecelli ettiğini görmek teselli edici.

Ama olayın bir de insanı rencide eden yanı var. Bunca masum; sorgusuz sualsiz derdest edilip, aylardır tecrit altında tutulurken, işkenceler altında inletilirken, hasta tutuklular ölmek üzere tahliye edilirken/edilmezken, analar yavrularından koparılırken, hamile-lohusa kadınlara acınmazken, cezaevleri adeta doğumhaneye döndürülmüşken, bir nebze olsun nefes almak iin anılarını geride bırakıp komşulara sığınmaya giderken boğulanlara hatta çocuklarına bile ağza alınmayacak hakaretler edilirken, yüzlerce bebek demir parmaklıklar ardında tecrit edilmişken, bu zulümler için gıkını çıkarmayıp, bir hayvanın özgürlüğünün sağlanması için çaba sarf eden seçilmişin samimiyetsizliği insanı yaralıyor.

Toros’un dediği gibi “topyekün iflas eden insanlık ve insanlığımız”. Bir hayvanı kurtarmak ancak reklam için malzeme olur insanlığı iflas eden toplumda. İnsanlığı biten, insana hayvan kadar bile değer verilmeyen bir millete doğrusu ben de ‘necip millet’ diyemiyorum.