Karaman’da iki yıldır birçok kişi iftiralarla örgüt üyesi olmak suçundan gözaltına alınıp tutuklandı. Eşleri tutuklanan kadınlar ise zor şartlar altında çocuklarının geçimini sağlamaya çalışıyor. Çocuklarını baba sevgisinden mahrum büyütmeye çalışan bu kadınlara tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de yargı eliyle darbe vurulmaya başlandı.

Karaman Valisi Fahri Meral’ın bilgisi dahilinde Savcı Mevlüt Uçar’ın talimatıyla ve Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar’ın eliyle yapılan zulüm masum ve savunmasız kadınlara uzandı.

Eşi 16 ay tutuklu kalan F. B. epilepsi hastası olmasına rağmen sebepsizce gözaltına alındı. İlkokula giden kızı Elif annesinden koparıldı. Bir diğer kadın 3 çocuk annesi K.’nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi. Ayrıca N. K. Hanım’ın eşi M. K.’nin ise 21 aydır tutuklu bulunuyor.

Karaman’da kadınlara yönelik yapılan bu operasyonların amacının cezaevlerindeki tutuklu eşlerine baskı yapılarak itirafçı olmaya zorlamak olduğu iddia edildi. Karaman’da devam eden soruşturmaların delillerden yoksun olduğu için bu tür baskı ve zorlamalarla delil üretilmeye çalışıldığı ifade ediliyor.

Hukuksuz amaçlar için kadınları ve çocukları mağdur eden vali, savcı ve emniyet müdürü Karaman’daki yasa dışı işlemlerin sorumluları olarak görülüyor.