Konya merkezli yapılan operasyonlarda onlarca kadının gözaltına alındığını, emniyet ve savcılık aşamalarında baskı ve tehditlere maruz kaldıklarını daha önce bildirmiştik.

Edinilen yeni bilgilere göre operasyon kapsamında Karaman’da gözaltına alınan 3 çocuk annesi S. Ç.’nin Cumhuriyetsavcısı Durmuş Ali Karakoca’nın baskı ve hakaretlerine maruz kaldığı öğrenildi. Eşi de tutuklu olan S. Hanım’ın tehditlerle iftiracı olmaya zorlandığı iddia edildi.

Özellikle eşi tutuklu olan kadınlara yönelik operasyonların, cezaevindeki eşlerin psikolojik baskı altına alınarak belirli şekilde ifade vermeye zorlama amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

Ayrıca yapılan baskılara daha fazla dayanamayan ve panik hastası olduğu belirtilen S. Ç.’nin sinir krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı da gelen bilgiler arasında. Operasyonlarda kadınlara yönelik şiddete göz yuman Cumhuriyet Savcısı Mevlüt Uçar ve İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar’ın da S. Ç. ile birlikte diğer gözaltındaki kadınlara yapılan psikolojik baskı ve işkencelerden sorumlu olduğu iddia ediliyor.