Her yıl 23 Nisan’da dünyanın değişik ülkelerinden ülkemize gelen çocukların katılımıyla çocuk bayramı kutlanıyor. Ancak bu sevinç ve bayram havası yerini, cezaevinde anneleriyle birlikte tutuklu bulunan 705 masum çocuk için hüzün ve gözyaşına bırakıyor. Ya da demir parmaklıklar ardında 23 Nisan sıradan bir gün haline geliyor.

 

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olduğunun belki de unutulduğu yüzlerce ailelerden biri de Mert Ailesi. Mert ailesinin en küçük ferdi olan Melike bebeğin (11 aylık) babası aylardır tutuklu bulunuyor. Anne Nazlı Hanım’da daha önce gözaltına alınmış adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

 

Kırşehir’de yaşayan anne Nazlı Mert’in Ankara’da devam eden duruşmasına gittiğinde tutuklama kararıyla karşı karşıya kaldığı öğrenildi. Bir anda tutuklanan genç anne şaşkınlıkla ne yapacağını bilemedi. Çaresiz bir şekilde onbinlerce masum anne ve kadının yaşadığı kaderin, kendisine düşen payını kabullenmek zorunda kaldı.

 

Nazlı Hanım 11 aylık olan ve herşeyden habersiz yavrusu Melike ile birlikte cezevine girmek zorunda kaldı. Melike bebek şimdi demir parmaklıklar ardındaki 700’den fazla bebekle aynı kaderi paylaşıyor.