13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin yakınlarından Erdal Kocabıyık’a tekme atıp, darp ettiği görüntüleriyle tanınan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in konusu günlerce konuşulmuştu.

 

Soma faciasının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra tekmeci danışman olarak bilinen Yusuf Yerkel facianın yıl döneminde sosyal medyada kendi twiter hesabından pişmanlık duyduğu ve özür dilediğini belirtir bir mesaj yayınladı.

 

Yayınlanan mesajın ardından sanatçı Barış Atay, yine twiterdan Yerkel’i kast ederek adil ve tarafsız bir yargıda yargılanacağı temennisi ile ilgili gönderdiği mesajla gözaltına alındı. Yargılanma ihtimalleri bile yandaş medyayı ayağa kaldıran Atay’a sert tepki verildi.

 

Ancak toplumun önemli bir kısmı özellikle OHAL de işlenen suçlarla ilgili sorumluların yargılanmasını istiyor. Bebekleri cezaevlerine atanlar, insanları işsiz bırakarak yokluğa mahkum edenler, gözaltında işkence yapanlar, cezaevinde insanları ölüme mahkum edenler yargılanmalı diyen büyük bir çoğunluk mevcut.

 

Yandaşlar ise bu söylemlere sert tepki vererek konuşanları dahi susturma yolunu seçiyor. Yargılanmaktan korkanlar muhalifleri türlü bahanelerle yargının önüne çıkarmaya devam ediyor.