Türk vatandaşı Ebru Özkan, İsrail askeri mahkemesinin şartlı tahliye kararı sonrası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Özkan, 3 günlük Kudüs ziyaretinin sonunda 11 Haziran’da İstanbul’a dönüşü öncesinde Tel Aviv’deki havalimanında İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

 

İsrail savcılığı tarafından pazar günü hazırlanan iddianamede Özkan’a, “Hamas’a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve ‘düşman bir tarafın’ gönderdiği parayı ülkeye sokmak” şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltilmişti. Mahkemeye götürülürken objektiflere yansıyan elleri ve ayakları kelepçeli görüntüsü büyük tepki uyandıran Ebru Özkan için Dışişleri Bakanı “Kudüs’e giden vatandaşlarımıza yönelik caydırıcı adımlar atıyorlar, biz de bunun karşılığını veririz” ifadelerini kaydetmişti.

 

Fotoğraf, Elif Özkan’ın başörtülü olması ve olayın İsrail Devleti tarafından gerçekleştirilmiş olması nedeniyle özellikle muhafazakar kesimde büyük tepki uyandırdı ama faşizm uygulamaları içeren benzer hatta daha korkunç kareler hemen her hafta Türkiye’de de objektif

 

lere yansıyor. İlginç olan muhafazakar kesimin kendi ülkesindeki faşizme açıktan ya da sessizliği zımnen destek vermesi. Fotoğraftaki kadının yanında bulunan İsrail Devleti görevlilerinin üniformaları bir program yardımıyla Türk Polisi üniformalarıyla değiştirilse, bu fotoğraf hiç tepki çekmeyecek, OHAL Rejiminin faşist uygulamaları fotoğraf albümünde arada kaynayacaktı.

 

Suçu hayır faaliyetlerinde bulunmak olan ters kelepçe takılmış kadınların çekilen fotoğrafları gibi.