Hizmet Hareketine yönelik tenkil ve zulüm operasyonları artarak devam ediyor. Hukuksuz gözaltı ve tutuklamalarda en sık başvurulan argüman ise Whatsapp gibi herkesin kullanımına açık bir mesajlaşma uygulaması olan Bylock kullanımı iddiası.
İstanbul emniyeti bu argümanı kullanarak son dönemde özellikle bebekli anneleri ve kadınları hedef alan gözaltı operasyonlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta aralarında halen bebeklerini emzirmekte olan annelerin de bulunduğu onlarca kadın gözaltına alındı.

13 Aylık Bebeğiyle Annesi Zor Durumda

Sabah 6 sıralarında gözaltına alınanlar arasında 13 aylık Ahmet’in annesi Z. K. da yer aldı. Yaşlı dede ve ninenin gayretleriyle İstanbul emniyet müdürlüğü nezarethanesinde tutulan annesinin yanına götürülen minik bebeğin emzirilmesinin 5-10 dakika gibi kısıtlı sürede bitirilmesi isteniyor. Annesi yanında olamadığı için geceleri süt alamayan Ahmet bebeğin uyumakta zorlandığı dile getirildi. Dede ve ninenin bebeğe bakmakta çok zorlandığı belirtildi. Minik Ahmet’in babasının da yaklaşık 2 yıl cezaevinde tutuklu bulunduğu ifade edildi.

Anne Z.K.’nın bylock konusunda herhangi bir ilgisinin bulunmadığı, kendisinin ve bebeğinin haksız gözaltı nedeniyle büyük mağduriyet yaşadığı ve çok zor durumda kaldıkları dile getirildi.

Yasadışı Gözaltılara Son Verilsin Çağrısı

Hukukçular ve insan hakları aktivistleri hukuksuz operasyonların sona ermesi ve özellikle bebekli anneleri ve kadınları hedef alan yasadışı uygulamaların tekrarlanmaması çağrısında bulunuyor.